1PB na cestě do pravěku

1PB na cestě do pravěku

I prima B se vydala na dvouhodinovou cestu do pravěku, tedy do Archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové. Jak si to užila?

Dne 12. 4. jsme vyrazili na výlet do archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové, kde jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se v pravěku žilo. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, v nichž jsme program absolvovali. Celý program byl rozdělen na dvě části: jedna o vaření a druhá o zbraních.

V části o zbraních nás nejprve seznámili se samotnými zbraněmi. Ukázali nám zbraně z období paleolitu až do stěhování národů. Na některé zbraně jsme si mohli i sáhnout a prohlédnout si je. Byly tam různé sekery (kamenné, bronzové i železné), oštěpy a meče. Viděli jsme i brnění římského legionáře, které jsme mohli porovnat s prostým vybavením Germánů. A též jsme si mohli potěžkat jejich štíty. Poté následovala praktická část, kde jsme si mohli samotné zbraně vyzkoušet. Házeli jsme tedy vrhačem oštěpů a oštěpy. Vyzkoušeli jsme si také pravěký prak a zjistili jsme, že zacházení s ním není vůbec jednoduché. Také jsme si vystřelili z luku.

V části o jídle a stravování, jsme si šli nejdříve prohlédnout různé keramické nádoby a sošky zvířat.  Potom jsme měli roztřídit potravin rozestavěné na stole na ty, které mohli v paleolitu jíst, a na ty, které jíst nemohli. Když jsme skontrovali, jestli jsme to měli správně, šli jsme ven. Tam nastala praktická část. Vyzkoušeli jsme si, jak se dříve vyráběla mouka, krájeli jsme jablka nožem z pazourku a louskali ořechy kamenem. Na malém políčku se z nás na chvíli stali pravěcí zemědělci. Paní,  která nás prováděla, uvařila kaši,  kterou jsme osladili medem a přidali jsme do ní jablka a ořechy. Domů jsme si odvezli malý balíček s pravěkou směsí müsli.

Celý výlet jsme si velmi užili a všem tento archeopark vřele doporučujeme!

Barča Šídová a Eliška Fiedlerová, 1PB

Aktuální informace

11.07.2020

Prázdninové úřední hodiny jsou každé pondělí od 8 do 11 a od 12 do 14 hodin. 

17.06.2020

K 1. 7. 2020 bylo odevzdáno 60 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Celý článek
16.06.2020

K 30. 6. 2020 bylo odevzdáno 30 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1941 s rodným příjmením Leišová.

Narodila se 19. 1. 1922 ve Všejanech a zemřela v r. 1985 v Praze.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 16 %
Konfucius 11 %
Les Brown 34 %
Stephen Hawking 8 %
Matka Tereza 9 %
Celkový počet hlasů: 157
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Závod motorových člunů

11. červenec 1903

Konal se první závod motorových člunů na světě na 13,6 km dlouhé trati Royal Cork Yacht Clubu od sídla klubu v Corku do Glamire v Irsku.

Nejčtenější

14.07.2020

Pomozte nám vybrat motto pro nový školní rok!

Jako již mnoho let dáváme i letos o prázdninách na výběr několik možností pro výběr motta, které nás bude provázet celým dalším školním rokem.

Budeme rádi, pokud se do hlasování zapojíte v naší anketě. V ní jsou uvedeni pouze autoři myšlenek. Konec hlasování bude v neděli 30. července! 

   
1. Sokrates
  Existuje jen jedno dobro, a tím je vědění. Existuje jen jedno zlo, a tím je nevědomost.
   
2. Dalajláma
  Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.
   
3. Konfucius
  Jediná omezení, která v našich životech existují, si klademe my sami.
   
4. Les Brown
  Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!
   
5. Stephen Hawking
  Dívejte se vzhůru na hvězdy, ne dolů na nohy.
   
6. Matka Tereza
  To, co děláme, je méně než kapka v moři. Ale bez této kapky by tady něco chybělo.

 

celý článek
11.07.2020

Prázdninové úřední hodiny jsou každé pondělí od 8 do 11 a od 12 do 14 hodin. 

celý článek
11.07.2020

Všem žákům a učitelům přejeme krásné léto a v září se těšíme nashledanou! 

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.