EKODEN 2017

EKODEN 2017

Dne 25. 10. 2017 se na našem gymnáziu konal ekoden pro NG na téma Energetika.

Žáci kvart měli možnost navštívit nymburskou hydroelektrárnu, kde se dozvěděli mnoho zajímavých informací. Nejvíce je zaujal fakt, že v roce 1951 byla elektrárna schopna pokrýt spotřebu celého města. Nalezneme zde Kaplanovu turbínu, jež byla v ČR první svého druhu. Pokud byste měli zájem si elektrárnu osobně prohlédnout, lze ji navštívit každé září v den konání Evropského dne dědictví. Kvarty měly mimo jiné na programu téma paliv, kdy se zabývali zdroji energie a palivy samotnými.

 O ročník níže se žáci zúčastnili přednášky s tématem energetiky v ČR i ve světě. Nabyli mnohé znalosti o elektrárnách na našem území, kupříkladu o elektrárně Dlouhé Stráně, či těžbě, jíž následně zakreslili do slepé mapy. Jejich druhým projektem byla průmyslová revoluce v podobě tvorby vlastního plakátu s nejdůležitějšími informacemi.

Letošní sekundy se v hodinách angličtiny zajisté naučili nová slovíčka z oblasti energie. Po zhlédnutí videa vypracovali pracovní list na toto téma. V případě 2SB se naskytly menší problémy s technikou, ale druhá hodina již proběhla bez problémů. Žáci odprezentovali své průzkumy o plýtvání potravinami v našich obchodech a na trzích.

Nejmladší ze zúčastněných, žáci prim, absolvovali hodiny českého jazyka, v níž tvořili akrostich s tématem voda. Další částí jejich náplně projektového dne byla tvorba recyklovaných ozdob v rámci výtvarné výchovy.

Doufáme, že si všichni žáci i navzdory drobným obtížím tento den užili a pomohl jim uvědomit si význam energiií pro člověka a zároveň i jejich negativní dopady na společnost.

Vanessa Jeníková, Sabina Batalová  6XA

Zobrazeno: 669x
Ke stažení
ikonaEkoden - plakát

Aktuální informace

13.12.2017

MěÚ Nymburk nám oznámil, že je od středy 13/12 z bezpečnostních důvodů uzavřena lávka přes Labe. 

Celý článek
13.11.2017

V dokumentech školy je přístupná výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2016-2017

Významní absolventi

prof. MgA. Josef Krofta

prof. MgA. Josef Krofta (30. 3. 1943-18. 3. 2015), divadelní režisér, loutkoherec a vysokoškolský pedagog, držitel prestižní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství, absolvoval v roce 1960.

Anketa

 
Má podle vás smysl existence osmiletých gymnázií?
ano 79 %
ne 21 %
Celkový počet hlasů: 277
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Saša Machov

16. červenec 1903

Narodil se Saša Machov (†…23. 6. 1951), český tanečník a choreograf.

Nejčtenější

22.12.2017

V některých školách se den před vánočními prázdninami učí. V jiných se pořádají besídky. A v některých se chodí do kina. Na našem gymnáziu jsme si kino pozvali do školy. V pátek 22.12.2017 se zde odehrála akce Vánoční filmová nadílka aneb Učíme se filmu a filmem. 

celý článek
06.01.2018

V úterý 2. ledna 2018 vyrazila první skupina studentů maturitního ročníku a septimy B, na lyžařský kurz do Rokytnice nad Jizerou.

Pod vedením učitelů M. Hrstky, M. Weissové a instruktora M. Vodičky, studenti užili hezké dny nejen na sjezdovkách, ale i v běžeckých stopách či ve volném terénu. Poslední zmiňovaná alternativa lyžování, spočívala v kurzu skialpinismu agentury Mountain Base.

Kurz utekl jako voda a my už můžeme jen vzpomínat na hezké zážitky z Rokytnice.

Díky všem účastníkům za pohodový kurz!

M. Hrstka

Fotogalerie

celý článek
 
Albert Einstein: Vyvarujme se předkládat mladému člověku úspěch jako životní cíl.