Do Národní technické knihovny v Praze

Do Národní technické knihovny v Praze

Ve čtvrtek 6. září se všechny třídy předmaturitního ročníku sešly na hlavním nádraží v Nymburce a vydaly se do Prahy, do Národní technické knihovny. Když jsme dorazili na místo určení, hned nás zaujala obrovská moderní budova knihovny, o které jsme se později dozvěděli, že byla pro veřejnost otevřena v roce 2009.

Čekaly nás v ní dvě přednášky. První přednáška byla o zdrojích informací, důvěryhodnosti zdrojů, jejich aktuálnosti a především o tom, kde a jak se na internetu pohybovat, aby naše vyhledávání informací bylo co nejvíce úspěšné. 
Po krátké pauze a následovala druhá přednáška o tom, jak zacházet s citacemi. Bylo nám řečeno, že v každé naší práci, ať už se jedná o referát či o maturitní práci, musíme vkládat citace, jinak se totiž dopouštíme plagiátorství. Vysvětlili nám, co to citace jsou, jak je používat a názorně to i na několika příkladech ukázali. 
Nakonec jsme se vydali na kratší prohlídku knihovny s průvodcem, ten nám vysvětloval, jak knihovna funguje, a ukázal nám různé oddělení knihovny, studovny apod. Všechny asi v areálu knihovny hlavně zaujaly kresby, jimiž byla vyzdobena všechna patra - jednolo se o vtipy nebo vážná zamyšlení.  
Exkurze byla velice zajímavá, poučná a hlavně získané poznatky se nám budou hodit při zpracování maturitní práce.
Eliška Rašková, 7MA
Zobrazeno: 8093x

Aktuální informace

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.

Svět v roce založení školy

Přistěhovalci do USA

3. březen 1903

V USA byl schválen přistěhovalecký zákon, 

Nejčtenější

09.01.2026

Ve čtvrtek 8.1. zavítala do školy naše absolventka Viktorie Antošová, která se studenty angličtiny a francouzštiny pohovořila o svých zkušenostech spobytem a studiem v zahraničí. 

 

celý článek
11.01.2026

Druhá alumni beseda ve školním roce 2025/2026 se v Městské knihovně Nymburk uskuteční v pátek 23. ledna 2026 od 17.30 hodin. Naším hostem bude tentokrát diplomatka Mgr. Eva Kratochvílová. Beseda má titul: Bezpečnost - společná odpovědnost.

celý článek
16.01.2026

Bylo nebylo, 10.1. 2026 jsme vyrazili na poslední lyžák. Tentokrát jsme vyrazili ve složení oktáva A, pár chlapců ze septimy B a profesoři Hrstka a Weissová. S nimi se o naši pohodu staral ještě skvělý instruktor Dušan Kříž a manželé Michalcovi, kteří nám výborně vařili celý týden.

celý článek