Badatelský klub

Badatelský klub

Badatelský klub… Badatelský klub?... Badatelský klub!

Ano, i to je na půdě našeho Gymnázia možné. Je to sice novinka, ale i přesto přilákala hodně studentů nižšího gymnázia. A věříme, že nebudou litovat!!!

Bádáme o sto šest a první výsledky jsou slibné. Jak fungují konstrukce mostů? Jak pevné jsou konstrukce mostů? Začátečníci na poli fyziky nemusí být hendikepováni, pokud se chtějí dovědět a nastudovat si něco navíc…

Zadání znělo jasně: „Vyrob co nejpevnější konstrukci mostu s omezeným množstvím špejlí, provázku a tavnou pistolí. 3 hodiny čistého času na tom studenti nižšího gymnázia napříč ročníky makali, aby uspěli.

A jak to dopadlo?

To jsme se dověděli v pátek 24. září. Zatěžkávací zkouška byla neúprosná a pevnost mostů byla neskutečná! 12 kg zatížení? Ani to nebylo překážkou a některé z mostů odolaly a destrukce se nekonala. Několik mostů sice zatěžkávací zkoušku neustálo, ale to je pro vědce motivací ke zlepšení a motivací k úvaze nad vyladěním konstrukce, aby příště náporu síly odolala!!!

Já a kolegyně jsme nadšené a doufáme, že i naše ovečky si to užily!!! Celé badatelské odpoledne bylo završeno přednáškou o historii mostů a o typech mostů a mostních konstrukcí. 

A věříme, že studenti už přemýšlí, co bude následovat v dalších týdnech…

Přidáváme odkaz na video z jedné ze zatěžkávacích zkoušek :-)

https://www.youtube.com/watch?v=GFFqPzzjDFI

 

 

Klára Fraňková + Radka Mlázovská

Zobrazeno: 286x

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1951.

Narodil se 7. 9. 1932 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
05.10.2021

Po nucené roční covidové odmlce se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu