3. francouzská literární kavárna

3. francouzská literární kavárna

V pondělí 7. 10. proběhla již 3. literární kavárna.

Dva týdny utekly jako voda a už nás ve třídě zase očekávala Madame Danièle Geffroy s naší další literární kavárnou. Všichni jsme se těšili, s čím nás Madame Danièle překvapí tentokrát a jako vždy zaujme a potěší.

Danièle pro nás měla připravenou knihu Kirikou et les Bêtes sauvages od Michela Ocelota. Nejdříve jsme měli možnost slyšet začátek příběhu Kirikou et la girafe v podání rodilé mluvčí a druhou část příběhu jsme četli nahlas my, studenti.

Tyto hodiny jsou pro nás skvělým doplněním a zpestřením výuky, možností, jak se co nejvíce přiblížit francouzské kultuře, pohledu a možná i mentalitě.

Jakub Michal 4KA

Naše třída sekunda A se také účastnila hodiny Café littéraire a měla možnost seznámit se s knihou o malém káčátku - "La Plume du caneton". Prošla všechny strany, o kterých jsme si pak povídali. Například, že káčátko se chtělo naučit zpívat jako kohout. Pondělní Café litéraire se povedla.

Matěj Zikmunda 2SA

V pondělí 7. října jsme měli už třetí Literární kavárnu. Jelikož probíráme v normálních hodinách zvířata, tak se na nás asi paní profesorka Prokešová a Danièle domluvily a četli jsme knížku „La plume du caneton“... Ta je o zvířatech na farmě. Slovní zásobu jsme si o něco rozšířili a rozhodně jsme si ji zažili lépe než třeba jenom v učebnici. Od toho tyto hodiny máme a s Danièle si rozumíme a dokonce jí i rozumíme, takže to snad plní daný účel.

Alžběta Šichtová 3TA

Přesto, že je již téměř půldruhého měsíce školního roku za námi, polovina francouzštinářů z kvinty A měla až nyní možnost zúčastnit se Literární kavárny s rodilou mluvčí. Tato sympatická, francouzsky mluvící dáma je ovšem nejen naší třídě velmi známá. Už několikrát pomáhala nebo dokonce sama organizovala francouzské besedy na různá témata.

A tak jsme s ní v pondělí 7. 10. strávili další vyučovací hodinu. Společnými silami jsme se pustili do čtení a rozebírání knížky „Kamo – l’agence de Babel“.

Myslím si, že nejen tato kniha, ale vlastně všechno, co nás ještě během školního roku v hodinách Literární kavárny čeká, pro nás bude velmi přínosné. Setkáme se s různými formami francouzského jazyka využitými v literatuře, seznámíme se se zajímavými knihami zajímavým způsobem a především si popovídáme s rodilým mluvčím. Já osobně se na další hodinu Literární kavárny těším a doufám, že nejsem sama.

Tereza Pěničková 5QA

Aktuální informace

23.10.2020

Po celý týden je škola uzavřena.

Administartivní úsek zahajuje činnost opět až od pondělí 2. 11. 2020, od stejného data pokarčuje distanční výuka všech ročníků, pokud nebude nadřízenými orgány rozhodnuto jinak.
Celý týden je mimo provoz také školní jídelna na SOŠ a SOU Nymburk.

Jiří Kuhn, ředitel školy

12.10.2020

Od středy 14.10. přechází celá škola na on-line (distanční) výuku, škola bude pro žáky uzavřena. Rozvrhy tříd na nižším gymnáziu se tímto dnem mění, na vyšším gymnáziu platí již zveřejněná verze. Aktuální stav rozvrhu najdete zde.

09.10.2020

Tělocvičny jsou počínaje pondělkem 12/10 uzavřeny pro odpolední a večerní cvičení. Po dobu platnosti mimořádných opatření není provoz možný. 

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Svět v roce založení školy

Smetanovy opery v Národním divadle

12. květen 1903

U příležitosti výročí úmrtí Bedřicha Smetany (…12. 5. 1884) uvedlo Národní divadlo v Praze pod taktovkou Karla Kovařovice cyklus Smetanových oper, jimiž počíná skutečná česká národní opera. 

Nejčtenější

27.09.2020

23. září 2020 jsme s panem školníkem připravili k odvozu přes 180 kg kovového odpadu, který studenti a zaměstnanci školy vyseparovali během více než 5 uplynulých let.

celý článek
25.09.2020

V pondělí  21. září vyrazila naše třída 6XB, navzdory počátečním obavám ze zrušení, popřípadě odložení, kurzu, do Rokytnice nad Jizerou, aby zde jako tolik jiných tříd před ní podstoupila pětidenní pobyt inspirovaný geologií. 

celý článek
02.10.2020

Na druhý a bohužel poslední letošní geokurz vyrazila do Rokytnice na přelomu září a října třída druhá A. Protože v pondělí byl státní svátek, kurz byl o den kratší než je obvyklé.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!