Alumni beseda s Lubomírem Košťálem v Městské knihovně Nymburk

Alumni beseda s Lubomírem Košťálem v Městské knihovně Nymburk

První alumni beseda v tomto školním roce proběhne v úterý 1. listopadu 2022 od 17.30 hodin v Městské knihovně Nymburk. Hostem bude významný absolvent naší školy Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D. Beseda s podtitulem Nervové buňky: pozoruhodné počítače v našem mozku se bude zabývat pomaturitními peripetiemi studijní a pracovní kariéry dr. Košťála, včetně jeho aktuálního působení na pozici vedoucího Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i.

Expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik a statistik Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D. odmaturoval na naší škole v roce 1997 v prvním roce, kdy k maturitě spolu s ním dospěli i jeho spolužáci z po listopadové revoluci opět obnoveného sedmiletého studia. Je laureátem ceny Otto Wichterleho, kterou převzal z rukou předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše 13. června 2012. Dr. Košťál nežije jen (exaktní) vědou, ve volném čase se zabývá také hudbou a malířstvím; obrazy také sám maluje. Pro to všechno bude setkání s ním pro všechny posluchače zajisté příjemným a obohacujícím zážitkem. Posuďte ostatně sami z následující anotace od našeho hosta:

Lidský mozek představuje nejvýkonnější dosud známý biologický “počítač”. Při stabilním příkonu cca 20 wattů zajišťuje nejen veškeré zpracování vnějších podnětů, učení a uchovávání paměťové stopy, ale také řízení vnitřního chodu organismu a adaptaci na nové situace. Čili zvládá úlohu, která je pro stolní PC s příkonem 200 W v reálném čase zcela nemožná.
Nervové buňky však nefungují jako perfektní procesory. Jeví se jako nespolehlivé elektrotechnické součástky. Neudrží elektrický náboj a navíc reagují pokaždé jinak na stejný vstup … a nebo ne? Možná jen pracují na jiných principech než moderní digitální přístroje.
Jedním ze základních cílů teoretických neurověd je kvantitativní popis principů, jakým elektrické signály v nervové soustavě umožňují přenášet a zpracovávat informaci. Analýza neuronálního kódu, způsobu jakým na úrovni jednotlivých neuronů dochází k převodu vstupního signálu do časové série akčních potenciálů, je předmětem intenzivního výzkumu.
Detailní porozumění biologickým počítačům nám v důsledku poskytuje nový a zároveň neobyčejně efektivní pohled na zpracování informace, vyladěný evolučními mechanismy během mnoha miliónů let.

Na besedu zveme studenty, učitele, absolventy školy a samozřejmě i všechny další zájemce.

pozvánka na besedu pro tisk

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um.

Mgr. Eva Hazdrová-Kopecká, Dipl.um. (*1977), muzikoložka, hlasatelka a moderátorka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1996 (pod dívčím příjmením Kopecká).

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.