doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc.

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc., (*18. 12. 1953), imunoložka, viroložka botanička a biochemička, bývalá dlouholetá vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, absolvovala na nymburském gymnáziu v roce 1973 ještě pod svým dívčím jménem Noemi Nováková.

Narodila se v roce 1953 v Nymburce. Po maturitě studovala v letech 1973-1978 na Katedře biochemie Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V následujících letech zde absolvovala postgraduální studium na katedře biochemie (1978-1982) a v oboru ochrany životního prostředí (1982-1983). V letech 1981-1995 byla zaměstnána jako vědecká pracovnice Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Od roku 1996 zastávala funkci vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.

V devadesátých letech absolvovala řadu studijních pobytů v zahraničí: v r. 1993 na Scottisch Crop Research Institute v Dundee ve Skotsku, v r. 1995 na Danish Institute of Plant and Soil Science v Lyngby v Dánsku, v r. 1997 na Agriculture and Agri-Food Canada Research Centre v Kanadě a v r. 1998 v Laboratioire de Virologie-Immunologie INRA ve Francii. V roce 2011 se na Univerzitě Palackého v Olomouci habilitovala v oboru botaniky.

Ve své profesi se zabývá výzkumem biochemických, biofyzikálních a imunochemických vlastností rostlinných virů, vývojem imunochemických a molekulárně biologických diagnostických metod pro detekci rostlinných virů a biotechnologickým využitím rostlinných virů. Výsledky své práce publikovala v 38 odborných knihách nebo článcích.

Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednášela jako externistka obor fytopatologie na Katedře experimentální biologie rostlin.

Zdroj:

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc. Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.: kontakty - zaměstnanci [online]. [cit. 2017-06-19]. Dostupné z: http://www.ueb.cas.cz/cs/users/cerovska-0

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.