Zájezd do Provence - den druhý a třetí a slovo závěrem

Zájezd do Provence - den druhý a třetí a slovo závěrem

Druhý den jsme se po snídani v našem hotelu a poslední projížďce Avignonem vydali na cestu k akvaduktu Pont du Gard. Při návštěvě akvaduktu se část naší skupiny odloučila a pod záminkou párminutového smočení nohou se pod vedením p. prof. Raji vydala zaplavat do řeky protékající pod akvaduktem.

Po návratu zpět k vyděšenému p. prof. Kotyzovi stojícímu na akvaduktu, byla právě vrátivší skupina rozdělena na ty mokřejší, kteří poběží za autobusem a na ty sušší, kteří se možná svezou. Ovšem po zakoupení suvenýrů však již všichni mokří uschli, a tak jsme se vydali v plně obsazeném autobuse do Arles, kde jsme si prošli historické centrum města s tamní arénou, ve které se dosud pořádají býčí zápasy. Po návratu podél řeky Rhôny jsme se nalodili na autobus a vydali se směr Cannes. Po strastiplné cestě podél Grand Canyonu de Verdon, kterou především akrofobisté nesli velmi špatně, jsme se konečně ubytovali ve velice neobvyklém hotelu F1, zalili tradiční instantní polévky a padli zcela vyčerpaní do postele.

Třetí den po ranním budíčku a snídani v našem hotelu, jsme se autobusem dostali do centra Cannes, přímo před filmový palác, který svojí hranatostí přímo vyčnívá mezi okolními stavbami, převážně z 19. století. Před tímto palácem jsme si prošli chodník slávy, který je velmi podobný tomu hollywoodskému a vydali se na pláž za palácem. Na pláži, povzbuzeni zážitkem z minulého dne jsme začali utíkat směrem k moři, po pár metrech jsme byli ovšem odhaleni a zastaveni p. prof. Kotyzou. Po procházce po pláži a přilehlém přístavu, jsme se už konečně vydali do Monackého knížectví, zde jsme zaparkovali pod Oceánografickým muzeem, prošli se centrem města, naobědvali se a vrátili se zpět k Oceánografickému muzeu. Poté co jsme strávili téměř dvě hodiny v prostorách muzea, jsme se již prošli po známé trati Formule 1, po které jsme došli až ke kasinu Monte Carlo a protějšímu hotelu De Paris. Následně jsme si odpočinuli v parku, kde se p. prof. Raja, neoficiálně po diskuzi s p. prof. Kotyzou, oficiálně kvůli „černé a červené vlajce na plážích“ rozhodl, že se již na této exkurzi nikde koupat nebudeme, což především skupina jeho věrných nesla nelibě. To už jsme ovšem odcházeli na večerní nákup do monackého Carrefouru. Po nakoupení všeho potřebného nám už jenom zbývalo dostat se zpět k autobusu a za tónů již čtvrté hymny Monatour jsme okolo deváté hodiny večerní opouštěli hranice Monaka.

Matěj Prášil 6XB

A slovo závěrem:

Ačkoliv to vypadá, že zájezd byl hlavně soubojem milovníků plavání v čele s obojživelným prof. Rajou a prof. Kotyzy, je nutné zmínit i několik dalších faktů. Na tomto zájezdu jsme poprvé vyzkoušeli model cesty, kdy se na organizaci podílely zletilé studentky a tato zkušenost se ukázalo jako přínosná. Holky byly platnými členkami týmu, vzhledem k tomu, že se jednalo o vynikající studentky FRJ, domlouvaly vstupy do památek, pomáhaly nefrancouzštinářům s nákupy apod. Je nutné ocenit i samostanost účastníků, protože nám nikdy nevzniklo žádné zásadní zdržení, nemuseli jsme sepisovat protokoly o ztrátě telefonů na policii jako v Paříži a celkově nám cesta příjemně uplynula. Takže se budeme těšit zase třeba příští školní rok.

Aktuální informace

18.06.2021

Úvodní rodičovské schůzky nově přijatých žáků do 1. ročníku čtyřletého a osmiletého studia se uskuteční v pondělí 28. června od 16.30 hodin.

Celý článek
04.06.2021

Burza učebnic bude letos v pátek 25. 6. od 7:30 do 10:30 hodin ve vestibulu školy.

21.05.2021

Denně aktualizovaný přehled o odevzdávání zápisových lístků, odvolaní...
Zápisové lístky je možné odevzdávat ve škole každý den v době
8:00 - 11:00

13:00 - 16:00

V případě, že některý z uchazečů nenastoupí, protože byl přijat na jinou školu, jsou na uvolněná místa přijímáni další uchazeči podle pořadí.

21.05.2021

Denně aktualizovaný přehled o odevzdávání zápisových lístků, odvolaní...
Zápisové lístky je možné odevzdávat ve škole každý den v době
8:00 - 11:00

13:00 - 16:00

V případě, že některý z uchazečů nenastoupí, protože byl přijat na jinou školu, jsou na uvolněná místa přijímáni další uchazeči podle pořadí.

19.05.2021

Výsledky přijímacího řízení pro 8-leté studium najdete zde.

Celý článek
19.05.2021

Výsledky přijímacího řízení zveřejněné 20.5. pro 4-leté studium najdete zde.

Celý článek

Významní absolventi

Jiří Teper

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 14. 7. 1954 v Nymburce. Již v průběhu středoškolských studií začíná s pokusy o literární tvorbu.

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

25.05.2021

V úterý 25.5. se žáci nižšího gymnázia zúčastnilli sportovního dne. Pro třídy prim a sekund byl připraven program v podobě štafetového běhu na Ostrově, dále pak sportovní hry v areálu Veslák. Žáci tercií a kvart se vydali na "Rému", kde využili volejbalových a basketbalových hřišť. Jako novinka pro ně byla připravena ukázka hry discgolf.

celý článek
24.05.2021

Po zajímavém začátku, kdy některé členky expedice málem nestihly vlak, jsme úspěšně dojely do Třemošnice. Odtud naše kroky vedly na rozhlednu Miladu, k níž vedla nepřístupná cesta. Na rozhledně jsme se pokochaly a naobědvaly.

celý článek
26.05.2021

V rámci sportovního dne se skupinka studentů z tercií a kvart seznámila se základy discgolfu. Poté co si studenti vyzkoušeli základní typy hodů a několik praktických cvičení, tak se zúčastnili turnaje dvojic na cvičný koš. Celkem 6 jamek ve vzdálenostech 25 - 70 m zvládlo všech 16 hráčů s chutí, bez ztráty disku:) a především v dobré náladě. Jednalo se o první turnaj na NG a celkem třetí turnaj na naší škole. Na konec června se pak chystá první školní turnaj, který se uskuteční na 6ti jamkovém hřišti v Poděbradech. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!