Výstava Karel IV.

Výstava Karel IV.

Pátek 16. 9. byl pro všechny jako každý jiný, až na třídu 5QA. Měli jsme totiž konečně možnost (nebo spíše milou povinnost) vyrazit za hranice školních zdí, a to konkrétně do Valdštejnské jízdárny v Praze na jedinečnou a neopakovatelnou výstavu o Karlu IV. Výstava byla uspořádána v souvislosti s vámi už jistě známou událostí, kterou není nic jiného, než 700 let od jeho narození.

Cesta do Prahy proběhla překvapivě hladce, a to i přes to, že někteří studenti nenastupovali v Nymburce, ale v Lysé nad Labem. Cestu vlakem a metrem jsme si krátili povídáním o všem možném a občas se za naší velkou skupinkou otáčeli lidé s velmi vyděšenými výrazy, kteří pravděpodobně zaslechli útržky našich rozhovorů. Bez větších problémů jsme dorazili včas (když nepočítám to, že jsme jednou nechali část naší třídy a půlku profesorského sboru na jiné stanici metra), stihli jsme i něco málo nafotit, jak můžete vidět v příloze a prohlídka začala.

Moje dojmy z výstavy jsou smíšené, nicméně ty dobré převažují. Měli jsme prohlídku komentovanou, paní průvodkyně byla moc milá, neustále nadšená a bylo vidět, že skutečně ví, o čem mluví. Byla menšího vzrůstu, takže velkou ironií bylo, že se ti nejvyšší kluci z naší třídy postavili přímo před ni, a my menší jsme si museli nějak poradit. To se dalo ještě nějak zvládnout, komplikovanější to ovšem bylo s jejím hlasem, který kluci úspěšně tlumili jako nějaká protizvuková stěna.

Nejzajímavějším exponátem pro mě byla mumifikovaná krysa, která za dob Karla IV. hostila ve svém kožichu blechy, které přenášely mor. Nicméně jsem asi byla jediná, u ostatních se daly zpozorovat dost znechucené výrazy. Další zajímavostí byl exponát s nejvyšším pojištěním, které dosahovalo 1 mld. korun. A byla to porcelánová váza. Nevím, jak vy, ale já bych čekala, že to bude spíš zlatá koruna posázená drahokamy, která tam byla také, nebo nějaký originální obraz od Mistra Theodorika. Nakonec nám bylo vysvětleno, že je to první porcelánový předmět dovezený do Evropy. Celkem mě udivilo, že neskončila na zemi roztříštěná na milion kousků, vzhledem k talentu naší třídy rozbíjet všechno možné.

Takže, abych to zakončila, výstava byla skvělá, můžu vás ujistit, že nuda to rozhodně nebyla. Myslela jsem, že téma Karel IV. je tolik probírané, že o něm vím snad všechno. Každopádně jsem byla vyvedena z omylu. Pokud se chcete naučit něco nového, vidět střípky ze života našeho asi nejznámějšího panovníka anebo prostě příjemně strávit den, doporučuji vám zajet do Valdštejnské jízdárny, dokud máte možnost :D

 

Eliška Jeřábková, 5QA

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přistěhovalci do USA

3. březen 1903

V USA byl schválen přistěhovalecký zákon, 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.