Týden mozku 2023

Týden mozku 2023

V týdnu od 13. do 19. března se uskutečnil již 24. ročník festivalu Týden mozku, který je organizován pod záštitou Akademie věd České republiky a zároveň je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week (BAW). Cílem je seznámit veřejnost s nejnovějšími trendy a objevy ve výzkumu mozku a v neurovědách.

 

Se studenty 3. ročníku biologického semináře jsme se zúčastnili ve středu 15. března dvou přednášek a dále také výstavy, která byla umístěna v chodbách budovy Akademie věd. První přednášku vedl pan profesor David Netuka přednosta Neurochirurgické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice a zaměřil se na představení současných způsobů a postupů v neurochirurgii. Zejména se soustředil na ukázky nových zobrazovacích možností, které se v současnosti využívají a vysvětlil i posun od histologického až na úroveň genetického vyšetření, které se v současnosti používá, s cílem zachovat co nejlepší funkčnost mozku při řešení zdravotního problému. Přednáška byla doplněna mnoha snímky a animacemi, které velmi výstižně doplňovaly vysvětlovanou problematiku a ukazovaly, jaké možnosti mají současné týmy řešící neurochirurgické problémy pacientů. V druhé přednášce nám pan docent Filip Smolík z Psychologického ústavu AV představil téma Jazyk v mozku. Přiblížil nám, jak vnímáme mluvené slovo, jak se dají chápat pojmy řeč a jazyk. Zajímavé byly ukázky afázie, kdy člověk není schopen správně se vyjadřovat. Den na Akademii věd jsme zakončili prohlídkou výstavy National geographic - Optické klamy, která představovala na chodbách Akademie věd různé typy optických klamů. 

Za PK BIO Eva Svěcená a Tomáš Barančík

Zobrazeno: 1731x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lyžařské závody

únor 1903

Ve Vysokém nad Jizerou se konaly lyžařské závody za účasti mnoha zahraničních závodníků. 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.