Rozhodovali jsme debaty žáků základních škol

Rozhodovali jsme debaty žáků základních škol

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

Čtyřčlenná výprava složená z trenéra Matěje Pillera a tří nymburských gymnazistů se vydala v úterý 19. března do Děčína na soutěž v debatování. Místo soutěžení, jak bývá pro členy debatního klubu zvykem, jsme debaty rozhodovali a pomáhali s jejich organizací. 

Hned během prvního kola jsem zjistila, že mě baví poslouchat, s čím vším děti přichází a jak uvažují,” popisuje svůj zážitek Sofie Fukalová (7MA). Debatiáda je soutěží pro druhý stupeň základních škol a nižších gymnázií, a proto byly soutěžícími pouze děti školou povinné. „Moc se mi líbilo, jak se děti snažili, nebáli se a šli do toho, i když často vysvětlovali věci, které je těžké vysvětlit,” hodnotí výkon soutěžících Luisa Anna Hofmanová (7MA). Pro Luisu i Sofii to bylo poprvé, kdy rozhodovaly nějakou debatu na soutěži. 

Určení vítěze debaty je pouze dílčí částí práce rozhodčího. Hlavním úkolem je dát zpětnou vazbu a soutěžícím poradit, jak se pro příště zlepšit. „Přišlo mi, že dětem předávám něco ze svých zkušeností a vypadalo to, že oni si ty zkušenosti chtějí vzít,” líčí svou zkušenost z rozhodování Luisa. Že debata není jenom soutěží, ale především vzdělávací aktivitou, dobře vystihuje i Sofiina zkušenost. „Uvědomila jsem si, že mé rozhodování prospěje jak dětem, dám-li jim dobrou zpětnou vazbu, tak i mně, protože najdu inspiraci a využiju vlastních rad při mém dalším debatním výkonu,” říká Sofie. 

Výhody pro sebe vidí i Tadeáš Brablc (8OA). „Přínosem pro mě bylo, že jsem trénoval, jak lépe zdůvodňovat a vysvětlovat své rozhodnutí, což zužitkuji i při středoškolských soutěžích v debatě,” říká. Tadeáš je rozhodčím s mnoha zkušenostmi, který Debatiádu rozhodoval už minulý rok ve Zdicích u Berouna. Vedle toho se již zúčastnil několika středoškolských turnajů jako rozhodčí. 

Naše účast na Debatiádě v Děčíně byla nejen o našem vlastním seberozvoji, ale také o dobrovolnické pomoci. „Jste opravdu skvělí a moc všem děkuju, že jste přijeli do Děčína rozhodovat debaty a pomoc s organizací,” vyjádřila své díky nymburským debatérům Barbora Lacinová, předsedkyně představenstva Asociace debatních klubů. Dobrovolnictví je důležitou součástí činnosti Asociace debatních klubů a bez dobrovolnické pomoci by se žádná z debatních soutěží nemohla konat. 

Produktivně jsme využili i zbytek našeho pobytu v Děčíně. Poznávali jsme přírodu a kulturu Děčína, ale také jsme se věnovali přípravě na následující turnaj Debatní ligy, kde budeme opět v roli soutěžících. 

 

Zobrazeno: 466x

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. MgA. Josef Krofta

prof. MgA. Josef Krofta (30. 3. 1943-18. 3. 2015), divadelní režisér, loutkoherec a vysokoškolský pedagog, držitel prestižní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství, absolvoval v roce 1960.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Návštěva Leopolda II. ve Vídni

17. říjen 1903

Belgický král Leopold II. navštívil císaře Františka Josefa I.

Nejčtenější

15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.