První debatní turnaj roku skončil bronzově

První debatní turnaj roku skončil bronzově

Sychravý říjnový víkend? Ne, děkujeme. 
Zůstali jsme v teple v prostorách jaroměřské školy, kde jsme debatovali od rána do večera. Nebylo to vůbec špatné.

 

 

 

V pátek 21. října jsme my, část debatního klubu (Matěj, Anselm, Jakub a Petra), v týmu “Debatní spam“ vyrazili na první kvalifikační turnaj XXII. ročník Debatní ligy v Jaroměři. Po hodinové cestě ten den proběhlo pouze přivítání a objasnění pravidel, takže jsme měli večer čas na dokončení kejsů. I když čas bychom na ně měli i kdyby nějaký program byl, protože jsme je pořádně začali připravovat až v jedenáct večer.

Druhý den, v sobotu, jsme hned po vydatné snídani vyrazili debatovat za afirmaci tezi “EU by měla dávat přednost snižování příjmové nerovnosti před ekonomickým růstem”, kterou jsme vyhráli 3:0 proti týmu Čtyři iks z Kojetína. Těsně poté následovalo druhé kolo debat na stejnou tezi, pouze za opačnou stranu. Tu jsme bohužel 0:3 prohráli proti týmu Spes novae z Opavy, který celkově skončil druhý. Pak následoval oběd na posilněnou, a hned poté se začalo opět debatovat, teď na tezi “Válka proti terorismu nezvýšila naši bezpečnost”, u které jsme vyhráli při obhajobě obou stran. Potom už pouze přišla večeře a byla by i večerní párty, kdyby všichni už v 22:30 nepadli únavou z celého dne.

Třetí den, v neděli, jsme brzy ráno, ještě byla tma a zima, vyrazili debatovat nepřipravenou tezi. Vylosovali jsme si, že “Tělesná výchova by měla být na středních školách dobrovolná” za stranu afirmativní, kterou jsme též vyhráli, tentokrát proti týmu Slav Princesses z Opavy.
Poté následovalo vyhlášení výsledků, kde jsme se dozvěděli že Matěj Ballaty, který byl na tomto turnaji stanoveným dozorem, se stal nejlepším řečníkem turnaje a náš tým Debatní spam se umístil na 3. místě z 27 týmů. Pak už bylo pouze proběhlo ukončení a cesta zpět do Nymburka, při které jsme vymýšleli náš týmový znak s pomocí odborníka Anselma Benedikta Štefana.
- Jakub Formánek


Vysvětlivky
Kejs: (z anglického case) vnitřně konzistentní a vzájemně se doplňující soubor argumentů, který obhajuje nebo vyvrací debatovanou tezi
Teze: kontroverzní výrok, o kterém se debatuje
Afirmace: strana která souhlasí s debatovaným tvrzením; opakem je Negace
Večerní párty: v debatním kontextu typicky hraní slovních her (proslulá je hra Kontakt) až do pokročilých ranních hodin


Výsledky
Pořadí týmů (a spousta doplňujících čísel)
Pořadí řečníků (taktéž doplněno o bodové průměry a tak podobně)

Pravidelné informace o debatním klubu
Máme aktivní facebookovou stránku, kde můžete najít častější zprávy.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 11. 1905. Byl středoškolským profesorem českého a německého jazyka.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Pissara

12. listopad 1903

Zemřel Camille Pissaro (*10. 7. 1830), francouzský malíř.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.