Dva nymburské týmy míří na finálový turnaj Debatní ligy!

Dva nymburské týmy míří na finálový turnaj Debatní ligy!

O víkendu 4. - 6. dubna pokračovala debatní sezona, když se v Hradci Králové konal poslední čtvrtý kvalifikační turnaj Debatní ligy. A byly na něm zastoupeny i nymburské týmy, které byly připraveny se poprat o postup do finále - Martin Turek, Tereza Müllerová a Kristýna Kutnarová složili tým Loud and Clear, Jana Follerová a Matěj Ballaty, které doplnila Eliška Manligová z libereckého Gymnázia F. X. Šaldy, jeli jako Disidenti.

Páteční první kolo bylo ve znamení připravené teze "Evropská unie by měla otevřít hranice imigrantům", ve které debatéři museli představovat návrhy na řešení problémů, které souvisí s příchodem uprchlíků do EU. Disidenti svou debatu přesvědčivě vyhráli, když se jim podařilo ukázat nefunkčnost plánu týmu z Liberce. Loud and Clear bohužel těsně neobhájilo svoji linii proti týmu z Přerova.

V sobotu proběhla ještě jedna debata na problematiku imigrantů, ve které debatéři zastávali opačnou pozici než v pátečním kole. A tentokrát to byl tým Loud and Clear, který jako negace úspěšně vyvrátil argumentaci týmu ze Zlína, naopak Disidentům se proti pražskému týmu z Gymnázia Postupická vyhrát nepodařilo.

Dalším bodem sobotního programu byly dvě nepřipravené debaty. Loud and Clear jako negace na tezi "Média by měla mít zakázáno informovat o soukromém životě celebrit." dokázalo zvítězit nad opavským týmem, Disidenti, kteří si vylosovali tezi "Rodiče by měli mít trestní odpovědnost za své děti", bohužel nedokázali ani v tomto kole svou afirmativní linii obhájit. Druhá nepřipravená debata se odehrála na všem společnou tezi "Stát by měl poskytovat levný internet zdarma" - tentokrát to z našich týmů to byli Disidenti, kteří dokázali vyhrát svou afirmaci, Loud and Clear byli poraženi týmem z Gymnázia nad Alejí.

V posledním kole v neděli dopoledne se debatovalo na tezi "Při debatách by mělo být dovoleno používat internet." Oba týmy jako afirmace se snažily ukázat, že možnost vyhledávat si nejrůznější statistiky, studie a jiné materiály, které by podporovaly argumentaci, přímo v průběhu debaty debatu zkvalitní. A oba týmy byly úspěšné - jak Loud and Clear, tak Disidenti své debaty vyhrály.

A jak to všechno nakonec dopadlo? Loud and Clear skončili na šestém místě, Disidenti obsadili místo osmé. Úspěch nymburští debatéři zaznamenali také v individuální soutěži řečníků - Martin Turek se umístil na dvanácté příčce, Kristýna Kutnarová byla desátá a Matěj Ballaty se stal pátým nejlepším řečníkem turnaje.

Na závěr bylo také vyhlášeno dvanáct nejlepších týmů, které se v průběhu čtyř kvalifikačních turnajů, dokázali probojovat do finále Debatní Ligy. A mezi těmito týmy nechybí ani Nymburk – o víkendu 26. – 27. 4. budou o postup do pondělního Grand-finále, které se již tradičně koná v Senátu ČR, bojovat Jana Follerová, Tereza Javůrková a Matěj Ballaty za tým JMT a Tereza Müllerová, Kristýna Kutnarová a Martin Turek za Loud and Clear.

Celkové výsledky základní části Debatní ligy a dalších týmových i individuálních soutěží můžete najít jako vždy v databázi Greybox.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mirek Smíšek

Mirek Smíšek OBE (2. 2. 1925-19. 5. 2013), český rodák a světově proslulý keramik, studoval po krátký čas na (tehdy Reálném) Gymnáziu Nymburk.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.