Šutrologem za týden - aneb 6XB v Rokytnici a okolí

Šutrologem za týden - aneb 6XB v Rokytnici a okolí

V pondělí 29. září se naše sexta B v doprovodu profesorek Svěcené a Bursové vydala na podzimní geokurz.

Ještě před příjezdem do naší mateřské chalupy jsme se prošli v okolí Kozákova, kopce sopečného původu, kde bylo možné v praxi sledovat všemožné horniny. Při výkladu mineraloga a geologa pana Jana Bubala, vyučujícího  na liberecké Technické univerzitě, jsme všichni pochopili, že tato návštěva Rokytnice nebude pouze o hraní ping-pongu a otužování kolektivu, ale že v sobě opravdu budeme muset na pár dní probudit naše geologické já. Následovala návštěva Bozkovských dolomitových jeskyní, která krasové jevy popisovala spíše pohádkovým způsobem. Prohlédli jsme si všechny druhy krápníků včetně gravitaci vzdorujícího heliktitu, nebo třeba největší jeskynní jezírko v Čechách, které překvapilo svou neočávanou hloubkou. Nás ale stejně nejvíce očaroval netopýr. Celí hladoví jsme přijeli na chatu, ihned si dali dřívější večeři, a pak následovalo dlouhé promítání našich prezentací. To že jde do tuhého jsme poznali ve chvíli, kdy paní profesorky začaly vytahovat přehlídku šutrů do blížící se poznávačky.

V úterý jsme si přivstali, abychom stihli autobus do Harrachova, kde nás čekala prohlídka místního dolu. Dozvěděli jsme se, jaké minerály se tam těžily a jak se využívaly. Zpátky jsme se prošli podél Mumlavy, kde jsme si pověděli několik informací o evorzi a stavili se na čaj a palačinky na ohřátí. Večer na chatě nervozita stoupá a vykříky: „mastek, živec, křemen”, začínají být stále častější.

 Na středu byl naplánován celodenní výlet, ovšem počasí nepřálo už od rána. Po náročném výstupu oklikou na Dvoračky jsme zažili první sněžení této sezóny a doufali, že nás takové počasí potká i na lyžáku. Původní plán jsme vzdali a z Dvoraček se rozhodli pro krátkou cestu do ledovcové karu Kotelní jámy. Počasí nás stále překvapovalo, sníh houstnul, a proto jsme byli rádi, když jsme výlet zakončili opět na Dvoračkách borůvkovými knedlíky a ne pod sněhem jako Hanč a Vrbata. 

Čtvrtek byl pro nás ve znamení poznávačky a teoretického testu. Ačkoliv nervozita mezi námi stoupala, všechno jsme nakonec zvládli poměrně dobře. Také jsme se během dne naučili základy geocachingu a pokusili se některé keše v okolí ulovit.

Pátek byl dnem úklidovým. Loučíme se s chatou, horami i ovečkami.

Moc bychom chtěli poděkovat profesorkám i kuchařům za krásný týden v Rokytnici.

 

A pamatujte: žula, rula, svor - kámen našich hor.

 

Za geology ze sexty B Šimon Urban & Zuzka Vondráková.

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Miroslav Mašek

Miroslav Mašek (14. 2. 1922-5. 5. 1945), jedna z obětí květnového povstání v roce 1945 v Čelákovicích, absolvoval na naší škole roku 1941. Jeho smrt na místě, kde spolu se svým přítelem Zdeňkem Austem (1921-5. 5. 1945) oba padli při plnění strážního úkolu, připomíná po stavbě nového železničního mostu přes Labe na jeho levém břehu obnovený pomník.

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

20.03.2026

Ve čtvrtek 19. 3. hostilo naše gymnázium jako každý rok krajské kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Kromě organizační stránky nám soutěž přinesla i velmi pěkné zprávy. Naši studenti zvítězili ve třech kategoriích a postupují do ústředního kola.

celý článek
19.03.2026

Ve středu 18. března se na Gymnáziu Na Zatlance konal další ročník Studentského projektového fóra. Naši školu letos v humanitní sekci reprezentovali Veronika Pilařová a Karolína Škaroupková s projektem V síti AFYN a Max Jelínek se svou prací Propagační video školy. Oba projekty byly oceněny porotou.

celý článek
29.03.2026

Poprvé, co paměť sahá, se tři studenti naší školy zapojili do soutěže Certamen Latinum (latinské olympiády). A jednomu z nich, Filipu Slabému z 8OA, se podařilo docílit vítězství ve vyšší kategorii B soutěže na celorepublikové úrovni. Stalo se tak 19. března 2026 na Staroměstské radnici v Praze. Gratulujeme k opravdu mimořádnému výkonu.

celý článek