Společně po stopách minulosti

Společně po stopách minulosti

V tomto týdnu naši francouzštináři hostí studenty z partnerské školy v Louhans ve Francii. V úterý se v Nymburce zastavili také američtí studenti z New Jersey. Obě skupiny se v doprovodu členů Klubu moderní historie vydaly na cestu po nymburských Stolpersteinech.

Návštěva z partnerské školy ve Francii se stává pomalu tradicí, podobně jako cesty našich francouzštinářů do Louhans. Tradiční se také stává náplň vzájemných návštěv, po stopách historie. Kromě návštěv v hodinách a řady dalších aktivit, o kterých naleznete informace v jiném příspěvku, přijeli naši francouzští přátelé již podruhé za studiem života v totalitách. A jelikož je přesně toto téma předmětem zájmu členů Klubu moderní historie, bylo nasnadě využít jejich vědomostí a ti se stali průvodci nymburskou historií, zaměřenou na stopy holokaustu v Nymburce.

Shoda náhod tomu chtěla, že ve stejnou dobu byla na návštěvě České republiky skupina amerických studentů, kteří přijeli v rámci projektu Holocaust Study Tour. Díky konkaktu s historičkou Raquel Orensztajn tak američtí studenti využili možnost a na cestě z Prahy do Olomouce se zastavili v Nymburce a připojili se ke společné francouzsko- české procházce. Mezinárodní skupina se tedy vydala po stopách příběhů rodin Steinerových, Löwitových, Pickových a Pollakových. Díky panu Fojtíkovi se všichni mohli podívat i do zahrady bývalé nymburské synagogy v Eliščině třídě. Na závěr procházky si členky klubu připravily pro všechny přítomné překvapení, dokument o jedné z nymburských obětí holocaustu, Evičce Pickové, který zpracovaly do projektu Her stories.

Američtí studenti si krátce prohlédli i historickou část města a velmi uspokojení pokračovali směrem Omlomouc.

Na francouzské studenty čekal další bohatý program. Ve čtvrtek spolu s českými kamarády vyjeli do Prahy na návštěvu Židovského muzea a památníku obětem holokaustu z protektorátu Čechy a Morava. Vyučující z obou škol již přiravují společný projekt zaměřený na historii.

Naši studenti si z obou dnů odnášejí velmi cenné zkušenosti, nové kontakty a především velkou chuť pokračovat ve studiu.

Díky všem za ohromné nasazení a velice důstojnou reprezentaci školy!

 

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Julius Fučík

23. únor 1903

Narodil se Julius Fučík (…8. 9. 1943 popraven), český novinář.

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
16.06.2024

V sobotu 15.6.2024 se naše DofE skupina z kvarty B vydala na dvoudenní expedici do Českého ráje. Všechno to začalo v 8:45 v Nymburce na hlavním nádraží, kde byl sraz. Po delší jízdě motorákem jsme se i přes hlasitý doprovod mladoboleslavských obyvatelek dostali až do Turnova, kde naše expedice započala. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.