Exkurze 3. ročníků do Drážďan

Exkurze 3. ročníků do Drážďan

Ve středu 18.12. se brzy ráno vydalo více než 50 studentů septim a třetího ročníku autobusem do Drážďan. Cílem bylo Muzeum hygieny. Expozice sice příliš neodpovídají názvu muzea, výstižnější by byl název Muzeum lidského těla, ale rozhodně se bylo na co dívat.

 

V několika velkých sálech jsme si mohli prohlédnout starobylá lékařská zařízení od historického rentgenu po umělé „plechové plíce“, podívat se na anatomické modely různých částí lidského těla a jejich řezy.

Pro všechny bylo zajímavé, že výstava byla hodně interaktivní. Mohli jsme si poslechnout srdeční ozvy nejen zdravého člověka, ale také s různými srdečními poruchami. Dále jsme si mohli vyzkoušet sílu svých stehenních svalů nebo otestovat své smysly. Je možné bez doteku posouvat kuličku po stole? Ano je, musíte ale umět co nejvíce „vypnout“ svůj mozek.

Po prohlídce muzea jsme se prošli do centra města. Zastavili jsme se u barokní katedrály Frauenkirche, která byla za druhé světové války zničena a téměř před dvaceti lety znovu vystavěna i s použitím  původních kamenů. Prošli jsme kolem budovy Semperovy opery i proslulého Zwingeru.

Závěr exkurze nás čekal na vánočních trzích. Ty v Drážďanech patří k těm nejstarším a nejkrásnějším v Německu. Striezelmarket, jak se tento trh jmenuje, nám navodil již vánoční atmosféru.

Před 16. hodinou jsme utahaní nasedli do autobusu a vydali se na cestu zpět do Nymburka.

Za PK BIO Renata Bursová a Eva Svěcená a PK NEJ Tereza Plechlová

 

Aktuální informace

12.02.2026

Informace a prodej vstupenek na 2. Ples Spolku absolventů gymnázia 13/3/2026

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Svět v roce založení školy

Zemřel Eduard Weyr

23. červenec 1903

Zemřel Eduard Weyr (*21. 6. 1852), český matematik.

Nejčtenější

16.01.2026

Bylo nebylo, 10.1. 2026 jsme vyrazili na poslední lyžák. Tentokrát jsme vyrazili ve složení oktáva A, pár chlapců ze septimy B a profesoři Hrstka a Weissová. S nimi se o naši pohodu staral ještě skvělý instruktor Dušan Kříž a manželé Michalcovi, kteří nám výborně vařili celý týden.

celý článek
12.02.2026

Předprodej vstupenek na druhý ročník Absolventského plesu Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce byl zahájen. Slavnostní večer s podtitulem „Zpátky ke kořenům“ se uskuteční 13. března 2026 od 19:00 v prostorách Obecního domu Nymburk – Kokos.

celý článek
19.01.2026

Beseda s investigativní novinářkou Zdislavou Pokornou, které se zúčastnili studenti společenskovědních a politologických seminářů z předmaturitních a maturitních ročníků, se setkala s velmi pozitivním ohlasem. Studenti projevili výrazný zájem o probíraná témata, aktivně se zapojovali do diskuse a kladli řadu promyšlených a věcných dotazů, které svědčily o jejich orientaci v současném společenském dění.

celý článek