Odkaz hrdinství, pomoci, lidskosti, ... aneb nezapomenutelné setkání s Wintonovými dětmi

Odkaz hrdinství, pomoci, lidskosti, ... aneb nezapomenutelné setkání s Wintonovými dětmi

Hrdinství, lidskost a odvaha. Právě tato slova rezonovala v neděli 19. října v Městském divadle v Brně, kde k příležitosti světové premiéry muzikálu Winton proběhla diskuze Odkaz Nicholase Wintona dnes. Do dalekého Brna se na tuto diskuzi vypravilo několik z nás - členů Klubu moderní historie.

Ještě než jsme usedli do hlediště Městského divadla, zavítali jsme do zahrady mezi vilami Tugendhat a Löw-Beer. Kromě toho, že se obě řadí mezi architektonické skvosty, pro nás měla návštěva ještě hlubší smysl - vily jsou totiž spojené s rodinou Löw-Beerových, které před válkou patřila i továrna v Brněnci. Továrna je známá především díky příběhu manželů Schindlerových, kteří tam během druhé světové války zachránili přes tisíc dvě stě vězňů židovského původu.

Samotná diskuze v Městském divadle poté probíhala ve velmi přátelské atmosféře. Úvod patřil krátkému úryvku z muzikálu Winton, jenž měl světovou premiéru předchozí večer. Poté následovala projekce části filmu Nickyho rodina. A pak již na pódium usedli první hosté - syn Nicholase Wintona Nick Winton a tři z „Wintonových dětí“ Milena Grenfell-Baines, Eva Paddock a Alf Dubs

Všichni na Nicholase Wintona vzpomínali s vděkem a respektem. Zmiňovali, že je pro ně dodnes synonymem odvahy, lidskosti a hrdinství. Výrazným motivem diskuze byla i odvaha rodičů, kteří učinili nesmírně těžké rozhodnutí - jak připomněl Nicky Winton, poslali své děti do země, ve které nikdy nebyli, a spoléhali na pomoc lidí, které nikdy neviděli. Osobně se mě dotkla i slova sira Alfa Dubse o tom, že si při důležitých rozhodnutích často pokládá otázku, co by na jeho místě udělal Nicholas Winton.

Ve druhé části programu dostali slovo další hosté - Matěj Mináč, slovenský režisér filmů o Nicolasi Wintnovi, např. právě Nickyho rodina nebo Síla lidskosti, dále příslušnice druhé generace Wintonových dětí, Anita Grosz či Karen Kruger a sestry Karin a Constanza Lechner, které program doprovázely na klavír. Bylo nesmírně zajímavé poslouchat vyprávění hostů o jejich setkáních s Nicholasem - o tom, jak se i ve vysokém věku rád věnoval nebezpečným sportům, byl pravým anglickým džentlmenem a jak vnímal to, co udělal, jako něco naprosto běžného. 

 

Celý večer byl opravdu silným zážitkem. Znovu jsme si uvědomily, že každý z nás má obrovskou moc ovlivňovat své okolí a měnit věci k lepšímu. A že je jen na nás, jak ji využijeme.

Jsme vděční festivalu Meeting Brno a Městskému divadlu Brno za uspořádání nezapomenutelného setkání.

Anna Andrejsová, Antonie Fraňková, Alžběta Merhoutová, Veronika Pilařová, Johana Prokešová, Kristýna Prokešová a Karolína Škaroupková

 

Aktuální informace

12.02.2026

Informace a prodej vstupenek na 2. Ples Spolku absolventů gymnázia 13/3/2026

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

MUDr. Ladislav Ptáček

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

16.01.2026

Bylo nebylo, 10.1. 2026 jsme vyrazili na poslední lyžák. Tentokrát jsme vyrazili ve složení oktáva A, pár chlapců ze septimy B a profesoři Hrstka a Weissová. S nimi se o naši pohodu staral ještě skvělý instruktor Dušan Kříž a manželé Michalcovi, kteří nám výborně vařili celý týden.

celý článek
12.02.2026

Předprodej vstupenek na druhý ročník Absolventského plesu Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce byl zahájen. Slavnostní večer s podtitulem „Zpátky ke kořenům“ se uskuteční 13. března 2026 od 19:00 v prostorách Obecního domu Nymburk – Kokos.

celý článek
19.01.2026

Beseda s investigativní novinářkou Zdislavou Pokornou, které se zúčastnili studenti společenskovědních a politologických seminářů z předmaturitních a maturitních ročníků, se setkala s velmi pozitivním ohlasem. Studenti projevili výrazný zájem o probíraná témata, aktivně se zapojovali do diskuse a kladli řadu promyšlených a věcných dotazů, které svědčily o jejich orientaci v současném společenském dění.

celý článek