Odhalení prvních Stolpersteine v Nymburce

Odhalení prvních Stolpersteine v Nymburce

V pátek 1. října vyvrcholí dvouleté pátrání členů Klubu moderní historie a v Nymburce budou odhaleny první Stolpersteine – kameny zmizelých.

Před dvěma lety byl na našem gymnáziu otevřen Klub moderní historie. Členové klubu postupně pronikali do nelehkého tématu holokaustu s cílem zmapovat osudy nymburských obětí nacistické rasové perzekuce, kterých bylo na sedmdesát.  Studenti v průběhu dvou let skládali příběh rodiny Pickových, která v Nymburce provozovala továrnu na dámské a dětské oděvy. Zlomovým okamžikem se stal kontakt na potomky přeživších, kteří pomohli skládačku doplnit. Výsledky svého bádání studenti představí na ceremonii v Hálkově městském divadle v pátek 1. října. Celá ceremonie se ponese v duchu projektu When Memory meets Art, tedy Když se paměť setkává s uměním. V průběhu ceremonie zazní i zhudebněné básně dětí z terezínského ghetta v podání hudebníků z Lauderových škol v Praze. Písně doprovodí i dětské kresby, které se dochovaly v terezínském ghettu.

Zájemci o příběh nymburské podnikatelské rodiny jsou srdečně zváni. Lístky na ceremonii budou volně k vyzvednutí na pokladně Hálkova městkého divadla nebo v Turistickém informačním centru Nymburk.

Členové Klubu moderní historie + Helena Hantonová + Lucie Prokešová

«2025»
MonTueWedThuFriSatSun
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Aktuální informace

14.02.2025

Během jarních prázdnin je možné podávat přihlášky v listinné podobě každý den od 8:00 do 11:00 hod.
Preferujeme nicméně elektronické podání přihlášek.

11.02.2025

Středočeský kraj vyhlásil konkurz na místo ředitele Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

Čtěte podrobné informace.

30.01.2025

Ředitel školy zveřejňuje kritéria přijetí do 1. ročníku ve školním roce 2025-26:

Pro podání přihlášky preferujte prosím elektronickou formu.

14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika,
  • angličtina,

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Pavel Zdražil

Absolvoval v roce 1984.

Narodil se 11. 9. 1965 v Městci Králové. Pochází z kantorské rodiny (dědeček – učitel, malíř a sochař G. R. Holeček),

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: 

Nejčtenější

11.02.2025

Středočeský kraj vyhlásil konkurz na místo ředitele Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

Čtěte podrobné informace.

celý článek
30.01.2025

Vstupenky na Absolventský ples Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce budou v prodeji od tohoto pátku 31. ledna od 17:00 na GoOut. Kapacita je omezená, proto doporučujeme zajistit si své místo včas.

celý článek
24.01.2025

Když i Nymburk pokryl bílý poprašek, třída 8OA s hrstkou jedinců ze 3A vyrazila na svůj poslední lyžařský kurz. Rokytnice nás přivítala velkou sněhovou nadílkou - doslova nás po výstupu z autobusu zasypala. Celý týden se nesl ve znamení skvělých lyžařských podmínek. Mrzlo, až nám tváře červenaly a zadnice jsme necítili. Větvičky smrčků se ohýbaly pod tíhou sněhu, div nepraskaly. Někdy s námi na Lysou horu vystoupalo i sluníčko a odkrylo nám nádherný výhled na moře z mračen pohlcující ostatní vrcholy i údolí široko daleko. Když jsme se dokochali horskou krajinou, mohli jsme se vrhnout střemhlav po sjezdovce pokryté měkkým prašanem. Vlasy nám při sjezdu čechral a protkal vločkami ledový vítr.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.