Fany a pes

Fany a pes

aneb Fany byla při tom....A my s ní. 

 

Ve čtvrtek 14.11. jsme se my, žáci primy, sekundy a tercie v rámci programu ke 30. výročí od Sametové revoluce šli podívat do auditoria na animovaný film Fany a pes. Film se odehrává v roce 1989 a pojednává o dvanáctileté holčičce Fany, jejíž kamarádka emigrovala do Západního Německa. Než odjela, dala Fanynce na hlídání svého psa Sputnika. Fany se po nejlepší kamarádce stýská a rozhodne se, že jí pejska vrátí. Potýká se však s problémy spojenými s touto dobou - tajnou policií, komunistickou učitelkou, nesvodobou, atd. Je to prostě pohled na revoluci dětskýma očima.
Nám všem se film opravdu líbil a myslíme si, že pokud se chcete blíže seznámit s událostmi spojenými s pádem komunismu i o životě ve Východním Německu, ve kterém Fany žije, určitě stojí za to film zhlédnout. Po skončení filmu jsme šli všichni na besedu s filmovým producentem panem Martinem Vandasem. Povídali jsme si o tom jak film vznikal, jak dlouho to trvalo, kolik lidí se na něm podílelo a kolik stál. 
Dále jsme se bavili o animovaných filmech, co je potřeba, než se vůbec začne vytvářet, a co všechno se musí udělat než je hotový. Dozvěděli jsme se třeba, že zvuk se neskládá pouze z dialogů a hudby, ale jsou tam zapotřebí i další zvuky (ruchy) jako třeba motor auta, štěkání psa, lidé na ulici a jakým způsobem se při dabingu vytváří. 
Nakonci besedy byli dva nejaktivnější z nás odměněni malým trabantem za to, že dokázali odpovědět na různé dotazy pana Vandase nebo měli naopak oni zajímavou otázku. Den jsme uzavřeli vypracováním pracovních listů k filmu vyrobených paní prof. Prokešovou.
Program se nám velmi líbil a doufáme že si ještě někdy podobný zopakujeme.
Děkujeme společnostem Maur film a Pilot film za zprostředkování promítání a zážitku s animovaným filmem.
 
Barča Šídová a Eliška Fiedlerová, 3TB

 

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se 25. 6. 1928 v Praze. Dětství a mládí prožil v Nymburce, ve vile na Zálabí v bývalé ulici Tomáše Černého (dnes Kolínská ulice).

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
05.10.2021

Po nucené roční covidové odmlce se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu