Dějiny jako trauma - Tragické události dějin ve vzdělávání
Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Muzeem romské kultury uspořádal v pátek 27. září v Letech u Písku seminář s názvem Dějiny jako trauma. Seminář sliboval inspiraci, jak obohatit klasickou výuku dějin a jak se žáky pracovat na místech spojených s tragickými událostmi. Konal se přímo v prostorách bývalého vepřína, který byl postaven na místě romského koncentračního tábora.
V dnešní době je již standardem doplňovat výuku dějepisu tematickými exkurzemi, aby si žáci „osahali“ události v místě dění. V případě plánování návštěvy míst, která jsou spojená s nějakou traumatickou či velmi tragickou událostí, je třeba přemýšlet i v etickém kontextu, s ohledem na pietu místa. Proto byla nabídka účasti na daném semináři tak lákavá a musím přiznat, že seminář nad míru splnil očekávání.
Organizátoři připravili pro zájemce z řad především pedagogů velmi praktický seminář. V první části byli účastníci, v rolích žáků, rozděleni do skupinek po třech. Každá skupina vybavená tabletem s aplikací prošla pietní místo a areál bývalého vepřína a plnila předem připravené úkoly. Bonusem návštěvy, i když možná předem neplánovaným, bylo setkání s panem docentem Pavlem Vařekou, vedoucím katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který na místě bývalého vepřína vede archeologický výzkum a mohl nám v předpremiéře představit výsledky výzkumu, které byly oficiálně představeny na tiskové konferenci 3. 10. 2019.
Odkaz na tiskovou konferenci naleznete zde
V odpolední části semináře jsme se již shromáždili ve společenském sále v Letech, kde došlo k reflexi dopolední práce a k diskuzi o využití podobné aktivity v pedagogické praxi.
Seminář hodnotím velice pozitivně. Náplň semináře i setkání s řadou kolegů bylo velmi inspirativní a věřím, že v naší škole dokážeme možnost vyvézt naše studenty na podobná místa využít.
Chtěla bych velmi poděkovat organizátorům za výbornou organizaci celého semináře a za možnost se ho zúčastnit.