Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - druhý díl - Literární kavárna

Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - druhý díl - Literární kavárna

Ani studenti francouzštiny s aktivitou nezahálejí. A tak již v pondělí 8. 9. zahájily první skupiny z nižšího i vyššího gymnázia další sérii Literárních kaváren s lektorkou paní Danièle Geffroy. Stejně jako v loňské roce budou mít i letos v prvním pololetí možnost objevovat frankofonní literaturu, zlepšovat své čtenářské dovednosti nebo výslovnost. Zážitky z první kavárny přibližuje článek Lukáše Jančíka z 3TA, Terezy Šolcové z 4KA a Anežky Jislové a Alžběty Zavadilové  z 2SA.

Dnes 8. 9. jsme měli jako obvykle hodinu literární kavárny, kde si s francouzskou lektorkou čteme francouzské knížky. Dnes jsme četli knihu “Banta et la tortue qui chante”, což znamená “Banta a želva která zpívala”. Sice jsme většině textu nerozuměli (jako vždy), ale hlavní děj jsme chápali. Po přečtení knihy jsme procvičovali otázky ohledně příběhu z knihy. Překvapilo mě, že jsme své lektorce rozuměli i přes to, že jsme francouzštinu 2 měsíce neslyšeli.
Lukáš Jančík
 
Bonjour! 
Je tady zase škola a s ní i Café littéraire s Madame Danièle Geffroy. Po prázdninách jsou všichni odpočatí a moc se na Café littéraire těšili.
Tentokrát si pro nás Madame Danièle připravila knížku 'L'œil du loup'. Já osobně si myslím, že každou hodinou se sbližujeme s jazykem a učíme se nové fráze. Café littéraire je velmi užitečný projekt. S Madame Danièle si všichni rozumíme (i ve francouzštině :-) ) a když něčemu nerozumíme, ochotně nám vše vysvětlí.
Tereza Šolcová 4KA
 
8. 9. Jsme absolvovali 1. literární kavárnu tohoto roku Opět to byla velmi příjemná hodina plná zábavného francouzského čtení. Tentokrát jsme se zaměřili na vtipnou komiksovou knížku: Monsieur Blaireau et madame Renarde Tedy pan jezevec a paní liška. Byla to velice krásná knížka o liščí a jezevčí rodině. Naučili jsme se z ní spoustu nových slov a během hodiny jsme dokonce procvičovali číslovky. Také jsme dostávali spoustu  různých otázek počínaje otázkou kde jsme byli o prázdninách a konče vyptáváním se na úklid v pokoji. Paní lektorka byla jako obvykle velice milá a hodina nám s ní rychle uběhla.
 
Anežka Jislová, Alžběta Zavadilová 2SA

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 6. 9. 1922 v Nymburce a zemřel v r. 1996 v Nymburce. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dohoda mezi Kubou a USA

16. únor 1903

Byla uzavřena dohoda mezi Kubou a USA, podle níž USA směly udržovat na Kubě vojenské základny. 

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu