Fibonacci
Projekt Fibonacci
Evropští představitelé spolu s mezinárodní vědeckou komunitou se shodli na důležitosti badatelsky orientovaného vyučování přírodních věd a matematiky (inquiry-based science and mathematics education, IBSME), a to na všech stupních škol. Badatelsky orientovaný typ výuky podporuje úspěšně vědeckou gramotnost a povědomí o povaze vědy. Zvláště důležité je v tomto kontextu badatelsky orientované vyučování matematiky, neboť matematika je komunikačním jazykem mezi všemi přírodními vědami.
Evropský projekt Fibonacci, zařazený do Sedmého rámcového programu, vznikl jako volné pokračování evropských projektů Pollen a SINUS, které úspěšně implementovali IBSME do mnoha škol v Evropě. V rámci projektu Fibonacci je zřízeno 12 Referenčních center a 24 Twin center, která mají za úkol řídit další postup tohoto implementačního procesu. Jedno z Twin center sídlí také v České republice, na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Středisko se zabývá badatelsky orientovanou výukou matematiky a rolí matematiky v badatelsky orientované výuce přírodních věd.
Naše gymnázium je zapojeno do projektu od září 2011, hlavním garantem je paní H. Mahnelová. Ve spolupráci se školiteli z Twin centra budou vytvořeny badatelsky orientované pracovní listy a pilotovány v našich třídách.
Pracovní listy budou volně dostupné na stránkách českobudějovického Twin centra. Nejlepší z nich pak budou přeloženy do anglického jazyka, aby mohly sloužit i zájemcům z jiných evropských zemí. Obdobně budou z angličtiny do češtiny přeloženy zajímavé pracovní listy ze všech koutů Evropy.
Seminář v Hluboké nad Vltavou
Další akce pro učitele v rámci projektu Fibonacci bylo DVU v Hluboké nad Vltavou ve dnech 8. 10. – 11. 10. 2012. Účastníci byli seznámeni s ukázkami vyzkoušených pracovních listů a jejich žákovských řešení, vyměňovali si své zkušenosti s badatelskou výukou, zúčastnili se workshopů v roli žáků.
DVU - kurz badatelsky orientovaná výuka matematiky
Badatelsky orientovaná výuka se ukazuje jako jedna ze slibných cest ke zlepšení kvality vzdělávání. Právě takto byla zaměřena převážná část DVU ve dnech 8. - 11. května pořádaného KMA PF JČU v Českých Budějovicích a financovaného z evropského projektu Fibonacci. Aktivním účastníkem byla také prof. Mahnelová, která v rámci samostatného workshopu seznámila ostatní učitele s ukázkami pracovních listů, jež byly vyzkoušeny také našimi žáky.
Mezinárodní konference projektu Fibonacci
Ve dnech 15. – 17. února 2012 se v německém městě Bayreuth konala mezinárodní konference European Training Session - Depening the Understanding of Inquiry in Mathematics v rámci projektu Fibonacci, do kterého je zapojena i naše škola. Paní Mahnelová zde prezentovala prozatímní zkušenosti českých učitelů vybraných škol s badatelsky orientovanou výukou matematiky a v rámci workshopu představila dvě své úlohy včetně dokumentace práce žáků našeho gymnázia.
Mgr. Hana Mahnelová