Primy zažily výcvik jako ve starověkém Římě

Primy zažily výcvik jako ve starověkém Římě

Archeopark ve Všestarech u Hradce Králové je unikátní archeopark, kde se prostřednictvím "živé archeologie" seznámíte například s každodenním životem v pravěku na našem území. Naše primy si však na kompas času nastavily jiné období a vyrazily do Všestar poznat každodenní život ve starověkém Římě a proniknout do tajů římské armády.

Do archeoparku jsme jeli s různými očekáváními, někdo myslel, že to bude hodně teoretické, někdo čekal návštěvu jako v muzeu, jiný očekával hraní si na archeology a hrabání se v zemi. Někdo pro jistotu nečekal nic moc s tím, že se nechá překvapit. Rozhodně to nebyla nuda, rozhodně to nebyla teorie, ani hrabání v zemi jsme si moc neužili, spíše v bahně, ale popořadě...

Nejprve jsme si povídali o životě ve starověkém Římě. Dozvěděli jsme se, jak se oblékaly jednotlivé společenské vrstvy, že nosily tuniky, co to byly tóga či peplos a že purpurovou barvu na oblečení nosili jen ti nejbohatší, protože barva byla vzácná. Vyzkoušeli jsme si hry, které hrály děti v Římě nebo si s nimi krátili čas vojáci v římských legiích. Zahráli jsme si tak například kostky, mlýn a další "římské deskovky",  třeba hru, ve které má každý hráč 8 kamenů (figurek) pole 8x8 políček. Cíl hry je protivníkovi vzít všechny kameny. Kámen protivníkovi vezmeš tak, že mu jeho kámen obklíčíš svými dvěma kameny. Hýbat se můžeš o kolik polí chceš nahoru, dolu, doprava a doleva, ne diagonálně, můžeš i přeskakovat kameny svoje i protivníkovy za předpokladu, že za kamenem je jedno volné pole.. Vyzkoušeli jsme si psát na voskovou destičku.

Pak už nás čekal vstup do řísmké armády. Dozvěděli jsme se, že velitel jede do boje v čele své jednotky, žádné schovávání na kopci. Zjistili jsme, že základní vojenskou vojenskou jednotkou byla centurie, která měla v ideálním případě cca sto mužů, ale častěji spíš maximálně 60-70 mužů a že v čele stál centurion. Seznámili jsme se se zbraněmi a výbavou, kterou měli římští vojáci k dispozici. A pak už zazněl povel. Vyfasovali zbraně a podstoupili základní římský vojenský výcvik. Ten samozřejmě probíhal venku, a zde přišlo na řadu zmíněné bahno. Protože v noci pršelo, terén byl zmáčený a náš výcvik tak probíhal opravdu v bojových podmínkách. Žádné jako...

Exkurzi jsme si moc užili a už se těšíme na další takovou. Jen příště lepší počasí!

 

Počasí objednat neumíme:) Děkujeme oběma primám za aktivní zapojení. A děkujeme pánům řidičům, že nás domů svezli i obalené blátem. Tak zase příště!

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Milan Hodža

4. červenec 1903

V Pešti začal vycházet Slovenský týždenník pod redakcí Milana Hodži.

Nejčtenější

02.11.2023

Vážení rodiče i studenti!

Po zasedání sněmu delegátů a na základě rozhodnutí pana ředitele, společně s komisí TEV, předkládáme finální podobu organizace LVVZ.

 

Organizaci daných kurzů a pokyny k platbám budou řešit vedoucí LVVZ. 

Michal Hrstka

celý článek
15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.