Výstava a komponovaný večer věnovaný absolventu nymburského gymnázia architektu Feuersteinovi

Výstava a komponovaný večer věnovaný absolventu nymburského gymnázia architektu Feuersteinovi

V letošním roce si připomínáme výročí 120 let od narození a 76 let od úmrtí architekta Bedřicha Feuersteina. K této příležitosti Galerie J2 připravila exteriérovou výstavu

 

120 | 76 | Bedřich Feuerstein | 1892–1936.

 

K vidění je na plotě nymburského gymnázia, tedy u budovy, v níž Bedřich Feuerstein maturoval v historicky prvním ročníku této školy. Druhé, totožné vyhotovení výstavy bude instalováno na hřbitovní zdi u krematoria, které je jednou z pouhých dvou architektonických realizací Bedřicha Feuersteina u nás.

Na výstavu naváže komponovaný večer s historičkou umění a japanoložkou Helenou Čapkovou, režisérem Radovanem Lipusem a Davidem Vávrou, který se uskuteční 13. září v budově gymnázia. Jeho součástí bude projekce dokumentu České televize z cyklu Šumné stopy věnovaný Bedřichu Feuersteinovi.

Akce se koná ve spolupráci s Muzeem architektury a stavitelství Národního technického muzea v Praze a Gymnázia Nymburk za podpory Města Nymburka.

Bedřich Feuerstein, architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, představuje výraznou osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie. Vyrůstal na Loučeni, v roce 1903 nastoupil do prvního ročníku nově otevřené vyšší obecní reálky v Nymburce, na níž maturoval v roce 1910. Vystudoval architekturu na České technice v Praze u Jana Kotěry, soukromě studoval u Josipa Plečnika. V letech 1926–1930 projektoval v Tokiu.

Raná architektonická tvorba Bedřicha Feuersteina byla ovlivněna především kubismem a klasicismem. Smysl pro věcnost ho vedl po roce 1918 k puristickým experimentům vrcholících stavbou krematoria v Nymburce. Nymburská realizace představuje fundamentální dílo českého architektonického purismu a samotný závěr vývoje české kubistické architektury.

V první polovině dvacátých let, především však po návratu z Japonska na počátku třicátých let se Bedřich Feuerstein věnoval scénografii. Navrhoval především pro Národní a Osvobozené divadlo. Malířská tvorba Bedřicha Feuersteina vycházela také z kubismu a purismu. Navrhoval též obálky pro knihy.

K Nymburku a blízkému okolí váže světoobčana Bedřicha Feuersteina jeho dětství, středoškolská studia, realizace budovy krematoria, která představuje zásadní stavbu československé meziválečné architektury, a místo jeho posledního odpočinku na Loučeni.

Ke stažení
ikonaBF - pozvánka

Aktuální informace

30.11.2025

středa 14/1 od 14 do 16 hod

- informační schůzky:

14:15, 14:45, 15:15

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

 

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou)

Významní absolventi

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

19.11.2025

Kdy? 10. - 14. listopadu 2025 (pondělí až pátek)

Kde? Gymnázium Bohumila Hrabala, Lidice, Praha, Nymburk

Kdo? 7 studentů BBS Westerburg + 19 našich studentů VG 

(Kateřina Krátká, Klaudie Horáková, Anežka Zemanová, Jakub Holeček ze 7MA, Adéla Burianová, Tereza Zelenková, Michaela Kosmálová, Radek Šos, Jan Nosál, Filip Nosek, Michal Hamtil ze 7MB, Tereza Hradilová, Kristýna Kupcová, Eliška Semrádová ze 3A, Šimon Busta z 8OA, Jana Němcová, Žaneta Valentová, Blanka Dohnalová, Sofie Zakrevská z 8OB)

S kým? Tereza Plechlová a Dita Grusová + Björn Bergmann a Nico Verbeck

Co? Gymnázium Bohumila Hrabala: projekt k tématu společné historie našich států

Lidice: beseda s panem Jiřím Pitínem, který je jedním z mála lidických dětí, které přežily vyhlazení obce nacisty v rámci heydrichiády; návštěva Památníku Lidice a komentovaná prohlídka v německém jazyce 

Praha: bojovka na Karlově mostě a Kampě

celý článek
26.11.2025

Skončilo čtyřleté čekání na postup z úvodní fáze florbalového Subterra cupu. Z kolínského turnaje přivážíme jasné vítězství.

celý článek
26.11.2025

Letošní mistrovství republiky ve středoškolském volejbalu přineslo napínavé souboje, skvělou atmosféru a výkony, na které mohou být všechny zúčastněné týmy právem hrdé. Gymnázium B.H. Nymburk se v silné konkurenci neztratilo a po sérii vyrovnaných utkání obsadilo konečné 5. místo.

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.