Exkurze do Senátu PČR

Exkurze do Senátu PČR

V pondělí 30. května se naše třída 2A vydala na exkurzi do Senátu PČR, který sídlí ve Valdštejnském paláci.

Ráno po osmé hodině jsme vyjeli vlakem z Nymburka na Masarykovo nádraží a po příjezdu do Prahy jsme jeli metrem na stanici Malostranská, odkud je budova Senátu PČR jen kousek. Ve Valdštejnském paláci přišla jako první na řadu kontrola, kde jsme si museli odložit všechny věci a projít rámem, jestli u sebe nemáme něco nebezpečného. Poté se nás ujala paní Alexandra Brabcová, která nás měla po paláci provádět.

Exkurze začala v hlavním sálu, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o vzniku paláce a o životě Albrechta z Valdštejna, který nechal tuto budovu postavit. Dále jsme navštívili Rytířský sál, Předpokoj, Audienční síň a Mytologickou chodbu, ve které se nacházejí velmi zajímavé obrazy a dost často jsou zde pořádány různé výstavy. Jako poslední na nás čekal jednací sál, kde se vždy koná zasedání Senátu PČR. Tento sál dříve sloužil jako konírna. Tam jsme se dozvěděli informace o horní komoře parlamentu a o průběhu jednání a hlasování. Mnoho věcí jsme věděli už ze školy, takže jsme si leccos zopakovali.

Tím vlastně naše prohlídka skončila a my už jsme si jen šli projít Valdštejnskou zahradu se spoustou soch, kašen a rostlin. Za mě to byla velmi povedená exkurze a těším se, že se nám zase nějaká naskytne. Rozhodně to stálo za to.

 

Zdena Richterová, 2A

Aktuální informace

17.12.2025

středa 14/1 od 14 do 16 hod

- informační schůzky:

14:15, 14:45, 15:15

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

 

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou)

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 6. 9. 1922 v Nymburce a zemřel v r. 1996 v Nymburce. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem.

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

15.12.2025

V pondělí 15. prosince se opět konal tradiční „Vánoční volejbalový turnaj“, kterého se účastní smíšená družstva studentek a studentů vyššího gymnázia. Turnaj odehrálo 12 družstev ze všech tříd.

celý článek
11.12.2025

Ve středu 10. prosince 2025 se oba dějepisné semináře v maturitním ročníku našeho gymnázia vydaly na exkurzi na Pražský hrad. Provázel nás pan Milan Havlík, otec naší spolužačky Terky, a doprovod nám dělal pan učitel Soukup. Studenti měli možnost navštívit pracovnu T. G. Masaryka, katedrálu sv. Víta a královskou hrobku, tedy místa běžně nepřístupná veřejnosti. Exkurze byla realizována zdarma díky iniciativě spolužačky Terezy.

celý článek
19.12.2025

Poslední den před Vánoci 

se na naší škole nesl v duchu her a aktivit, které si připravili žáci naší školy.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.