Nymburští francouzštináři i letos studují v Dijonu

Nymburští francouzštináři i letos studují v Dijonu

Stejně jako v minulém školním roce, kdy se Anežce Literové, nyní studentce 7MA, podařilo strávit v rámci programu Středočeského kraje "Rok v Burgundsku" část jejího studia na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu, tak i letos má naše gymnázium ve Francii své zástupce. Na stejné škole studují v současné době tyto studentky: Tereza Javůrková, Ester Novotná, Veronika Michalčuková, Karolína Kubišová a Anežka Kochová. V loňském roce všechny uspěly ve výběrovém řízení a teď po prvních pár týdnech se s námi dělí o zážitky v následujicím článku. 

2. září jsme stejně jako místní studenti nastoupili na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu. Na informačních tabulích jsme se dozvěděli rozmístění do tříd a dopoledne jsme strávily s třídním učitelem. Během odpoledne jsme měly čas se porozhlédnout po okolí. Byly jsme rozděleny do socioekonomické a přírodovědné větve, máme proto spoustu hodin ekonomie, nebo filozofie. V těchto předmětech nám dělá trochu problém nejen jazyk ale i probírané učivo. Náš názor na obtížnost probírané látky s námi sdílí i většina Francouzů. Škola obvykle začíná v 8 hodin a končí v 6 večer, kromě středy kdy se učíme jen dopoledne. Jako zahraniční studenti nemáme rozvrh tak nabytý jako naši spolužáci a dvě hodiny týdně máme speciální předmět francouzštinu pro cizince. Po dlouhém dni se přesuneme na internát, kde si můžeme na chvíli “odpočinout“ od francouzštiny a mluvit česky. Po večeři je povinná hodina a půl individuálního studia, o které jsme si ze začátku myslely, že bude trochu zbytečná. Po několika dnech jsme ale zjistily, že nám to ani zdaleka nestačí na splnění všech školních povinností. Víkendy trávíme s hostitelskými rodinami, na které se vždycky moc těšíme. Je to příležitost poznat francouzskou kulturu a dozvědět se spoustu zajímavých informací o stylu života místních. Není to naše první návštěva Dijonu. Již jsme měli možnost město poznat při výměnách pořádaných naší školou a už tenkrát se nám město moc líbilo. I přesto je tu ale spousta míst, která jsme zatím nenavštívily a jsme rády, že zde můžeme strávit celý školní rok, abychom je poznaly.

Veronika Michalčuková, Ester Novotná, Tereza Javůrková

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

Petr Říha, akademický malíř

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 12. 11. 1953 v Nymburce. Poté studoval na VŠUP v Praze – v textilním ateliéru u prof. B. Felcmana.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
16.11.2022

Ve středu 16.11. se kromě veleúspěšných basketbalistů na Mistrovství republiky prosadili naši studenti i v dalším sportu, tentokráte ve futsalu. Los úvodního kola divize B (Středočeský kraj) nás poslal na turnaj do Babic na tamní soukromou školu OPEN Gate. Kromě pořadatele našimi soupeři byly Gymnázium Říčany a SOŠ a SOU Čelákovice. Hrálo se systémem každý s každým a mezi posledních 16 týmů divize postupovaly nejlepší dva.

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.