Tři maturanti díky soutěži DiscoverEU cestovali po státech EU

Tři maturanti díky soutěži DiscoverEU cestovali po státech EU

DiscoverEU je soutěž pořádaná Evropskou unií. Cílem soutěže je prostřednictvím vlakových jízdenek po celé Evropě umožnit mladým lidem cestovat a poznat krásy, kulturu a různorodost Evropy. Na počátku školního roku se díky úspěchu v této soutěži tři z našich maturantů vypravili za hranice ČR. Otevírají se přihlášky do dalšího kola soutěže.

Do dalšího kola soutěže se může přihlásit jednotlivec nebo skupina. Podmínky, které musí soutěžící v příštím kole splňovat, jsou: státní příslušnost v některém členském státě EU, datum narození mezi 1. 1. a 31. 12. 2001 a vyplnění čísla občanského průkazu nebo pasu do přihlášky. Přihlášení do soutěže pro příští rok bude probíhat 7. až 28. 11. 2019. Stačí vyplnit osobní údaje a zodpovědět krátký kvíz o EU. Pak se čeká, jestli bude přihlášený vybrán. Pokud se tak stane, může "šťastný výherce" mezi 1. 4. a 31. 10. 2020 cestovat vlakem 1-30 dní po celé EU, Švýcarsku, Skandinávii a Balkánu na volnou jízdenku InterRail (v hodnotě 6 500 Kč).
Šance na výhru je poměrně vysoká, tento rok jízdenku vyhrálo 60 % všech přihlášených z ČR. Mezi nimi byl i Vít Koniuk (4A), který se svou přítelkyní cestoval po Evropě v srpnu a září, a také Ludmila Dvořáková (8OB) s Tomášem Prokopem (8OA), kteří první říjnový týden zamířili do Skandinávie (prohlédli si Kodaň v Dánsku, Stockholm ve Švédsku, a v Norsku navštívili Oslo, Ålesund a Stavanger, přičemž dohromady ve vlacích strávili přes 54 hodin:D).
Při cestování získávají mladí lidé větší nezávislost, sebedůvěru a nové přátele z cizích zemí. Mimo jiné by měli lépe poznat pocit evropské identity, sounáležitosti, pocítit evropský patriotismus a uvědomit si (hmatatelné/hmotné) výhody evropského občanství a EU.
Účast v soutěži po vlastní zkušenosti doporučuji, protože mi otevřela možnost cestovat po západní Evropě za exkluzivních podmínek. Přinesla mi mnoho zkušeností s organizováním takové cesty a v neposlední řadě ušetřila podstatnou část nákladů na cestování.

Vít Koniuk, 4A

Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 bude o velké přestávce v učebně č. 77 schůzka zájemců o tuto soutěž s našimi třemi výherci.

Aktuální informace

17.12.2025

středa 14/1 od 14 do 16 hod

- informační schůzky:

14:15, 14:45, 15:15

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

 

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou)

Významní absolventi

Mgr. Josef Daniel Beneš

Mgr. Josef Daniel Beneš (*31. 7. 1941), evangelický duchovní a literát, který v roce 1969 odešel do exilu do Ženevy, organizátor táborových pobytů mládeže i zájezdů a seminářů o českých dějinách a kultuře pro Švýcary, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1958.

Svět v roce založení školy

Smrt malíře Whistlera
17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler. 

Nejčtenější

15.12.2025

V pondělí 15. prosince se opět konal tradiční „Vánoční volejbalový turnaj“, kterého se účastní smíšená družstva studentek a studentů vyššího gymnázia. Turnaj odehrálo 12 družstev ze všech tříd.

celý článek
11.12.2025

Ve středu 10. prosince 2025 se oba dějepisné semináře v maturitním ročníku našeho gymnázia vydaly na exkurzi na Pražský hrad. Provázel nás pan Milan Havlík, otec naší spolužačky Terky, a doprovod nám dělal pan učitel Soukup. Studenti měli možnost navštívit pracovnu T. G. Masaryka, katedrálu sv. Víta a královskou hrobku, tedy místa běžně nepřístupná veřejnosti. Exkurze byla realizována zdarma díky iniciativě spolužačky Terezy.

celý článek
19.12.2025

Poslední den před Vánoci 

se na naší škole nesl v duchu her a aktivit, které si připravili žáci naší školy.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.