Univerzitní den 2023

Univerzitní den 2023
https:www.freepik.comfree-vectorblue-graduation-cap_1294512.htm

V pondělí 22. května 2023 proběhl na naší škole v pořadí historicky druhý Univerzitní den. Předmaturitní ročník se po celý den seznamoval s tím, jak a také co lze studovat dál po maturitě, která předmaturanty čeká za rok. Tentokrát dorazili pracovníci tří vysokých škol, z čehož dvě byly soukromé.

Univerzitní den má i ten účel, aby byla pro předmaturanty v době probíhajících zkoušek k dispozici více smysluplnější náplň hodin, než by bylo suplování za profesory, kteří v tento den musí být u obhajob maturitních prací. Tam se dle svých preferencí ostatně mohli předmaturanti individuálně zajít podívat, aby získali zkušenosti a inspiraci pro svou obhajobu napřesrok.

Den byl organizován tak, aby se u delegací všech tří univerzit vystřídaly postupně všechny tři předmaturitní třídy. Každá škola měla náplň pro dvouhodinový blok. V něm obvykle představila nejprve sebe, nabízené studijní programy, benefity, koleje, menzy, kampusy apod. Následovala ochutnávka něčeho z toho, co se na konkrétní VŠ probírá. Přednáška, interaktivní aktivita, workshop, beseda. V polovině prostředního bloku byla velká a obědová přestávka, v jejímž průběhu si naši hosté prohlédli školu (zejména odborné laboratoře) a vystoupali na věž gymnázia.

Z České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, přijeli Ing. Vlastimil Mikšík, Ph.D. a s ním náš absolvent z roku 2003, pedolog Ing. Miroslav Fér, Ph.D. V. Mikšík vedl s předmaturanty rozhovor o jejich plánech po maturitě a představil ČZU i FAPPZ, včetně studijních programů a specializací. (ČZU vznikla osamostatněním zemědělsky zaměřených oborů ČVUT, stejně jako se od ní oddělily ekonomické obory do VŠE a chemické do VŠCHT). Pedolog M. Fér následně přednášel o půdách na okrese Nymburk, o práci pedologa v terénu, o vybavení, které na katedře pedologie a ochrany půd mají v laboratoři (mj. i CT pro zkoumání vzorků zevnitř).

Ze ŠKODA Auto Vysoké Školy, o. p. s. v Mladé Boleslavi, kde se studují ekonomické obory, management, marketing apod., dorazili doc. Ing. Pavel Štrach, Ph.D., Ph.D., Mgr. Kateřina Müllerová a studentská ambasadorka ŠKODA Auto VŠ pro střední školy. Specialistka marketingové komunikace K. Müllerová spolu se studentskou ambasadorkou pro SŠ provedli předmaturanty studijními programy, školným, stipendijním programem, uplatněním po škole atd. Ve druhé hodině bloku P. Štrach přednášel o globalizaci a deglobalizaci.

Nejstarší soukromou vysokou školu v Česku Anglo-American University in Prague reprezentoval sám bez doprovodu manažer náboru pro tuzemsko Ing. Martin Opatrný. Také on nejprve vysvětlil, v čem spočívají specifika AAUNI, přiblížil zaměření školy, uplatnění absolventů, konkrétní studijní programy, školné, stipendia a benefity. Následovala ukázka výuky ve skupinách a s pomocí komiksu, dále vymyšlení návrhu podnikatelského záměru a jeho vyhodnocení. Na AAUNI probíhá studium z větší části v angličtině a vybírat lze obory z oblasti práva, politologie, výtvarného umění, žurnalistiky, humanitních věd, věd okolo byznysu (třeba i MBA) a mezinárodních vztahů.

 

Mimořádně do naší školy 22. května dorazili i dva vědečtí pracovníci z Akademie věd ČR. Byli externími vedoucími dvou maturitních prací a zúčastnili se proto i obhajob. Na jejich vlastní žádost dostali na závěr Univerzitního dne možnost seznámit se svým odborným výzkumem a vědeckou prací (s aktuálními trendy v jejich oboru) zájemce nejen z předmaturitního Fyzikálního semináře. Ing. Vítězslav Jarý, Ph.D., z Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i., hovořil o scintilačních materiálech a o ionizačním záření. V další hodině ho vystřídal Mgr. Vladimír Kolář Kusbach, Ph.D., z Geofyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i., s geofyzikálními a geologickými tématy - např. deskovou tektonikou a jejími průvodními jevy.

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc.

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc., (*18. 12. 1953), imunoložka, viroložka botanička a biochemička, bývalá dlouholetá vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, absolvovala na nymburském gymnáziu v roce 1973 ještě pod svým dívčím jménem Noemi Nováková.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.