Tibetská vlajka v Nymburce opět nechyběla

Tibetská vlajka v Nymburce opět nechyběla

     Tibetská vlajka nad vchodem školy, opět připomíná celosvětovou akci, která upozorňuje na systematické porušování lidských práv ze strany čínských úřadů v Tibetu. Naše škola se projektu účastní již 13 let a patří tak mezi 111 školských zařízení v ČR, které akci podporují. Celorepublikově se pak připojilo celkem 846 měst a obcí. Město Nymburk mezi nimi letos chybí. Následuje vyjádření tibetského předsedy exilové vlády pana Dr. Losanga Sanggjä (viz. článek)

Dr. Lozang Sanggjä
Předseda Ústřední tibetské vlády

Vlastnit tibetskou vlajku je v Tibetu protizákonné.
Jedná se o trestný čin, za který mohou Tibeťané
skončit na několik let ve vězení. Tibeťané žijící
v Tibetu přesto tibetskou vlajku někdy ukrývají,
mnozí ji vztyčují, mávají jí a nosí ji jako symbol
nenásilného odporu proti okupaci Tibetu. Vlajka
symbolizuje touhy tibetského lidu.
Rád bych poděkoval a vyjádřil
svou vděčnost všem institucím, radnicím, školám
a úředním budovám v ČR za vyvěšení vlajky v den výročí
tibetského povstání, v den, který symbolizuje
nezlomnost tibetského lidu i útlak ze strany
čínské vlády. U příležitosti 60. výročí tibetského
povstání a po 60 letech represí Vám děkuji jménem
všech Tibeťanů. Účastí na této kampani jste se
postavili za mír, pravdu a spravedlnost.

Zobrazeno: 8856x

Aktuální informace

01.02.2026

Připomínáme zájemcům z řad francouzštinářů, že 28.2.2026 končí možnost přihlášek do programu Rok ve Francii. Konkrétní informace jsou k dispozici u vyučujících FRJ.

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Zdeněk Rylich

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 7. 3. 1931 v Nymburce. Je jedním z nejslavnějších hráčů české basketbalové historie.

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

16.01.2026

Bylo nebylo, 10.1. 2026 jsme vyrazili na poslední lyžák. Tentokrát jsme vyrazili ve složení oktáva A, pár chlapců ze septimy B a profesoři Hrstka a Weissová. S nimi se o naši pohodu staral ještě skvělý instruktor Dušan Kříž a manželé Michalcovi, kteří nám výborně vařili celý týden.

celý článek
09.01.2026

Ve čtvrtek 8.1. zavítala do školy naše absolventka Viktorie Antošová, která se studenty angličtiny a francouzštiny pohovořila o svých zkušenostech spobytem a studiem v zahraničí. 

 

celý článek
11.01.2026

Druhá alumni beseda ve školním roce 2025/2026 se v Městské knihovně Nymburk uskuteční v pátek 23. ledna 2026 od 17.30 hodin. Naším hostem bude tentokrát diplomatka Mgr. Eva Kratochvílová. Beseda má titul: Bezpečnost - společná odpovědnost.

celý článek