Stříbrná expedice Lom Amerika

Stříbrná expedice Lom Amerika

Naši expedici jsme započaly na nymburském nádraží, kde jsme nastoupily do rychlíku směrem na hlavní nádraží v Praze a odtamtud jsme jely spojem přímo až do obce Srbsko. Naše expedice byla netradiční v tom směru, že jsme necestovaly z místa na místo, ale utábořily jsme se v srbském kempu a odtamtud jsme každý den podnikaly výpravy do okolí po Karlštejnsku.

 

Po chvíli boje se stavěním stanu jsme vyrazily na okruh, cílem kterého byl hrad Karlštejn. Bohužel jsme se kvůli kapacitě prohlídek na žádnou nedostaly, ale prošly jsme se alespoň po nádvoří a pak jsme se vydaly zpět do kempu. Po cestě jsme narazily například na Ivana Bartoše a paní, která nás poučila o terénu našich nadcházejících výprav. 

Do kempu jsme dorazily celé a ihned jsme se pustily do vaření. Málem jsme sice podpálily stanoviště i sebe, ale těstoviny byly nakonec dobré. 

Druhý den jsme měly v plánu trasu o něco delší. Obešly jsme místní lomy, kterých tam je nespočet (my navštívily Malou a Velkou Ameriku, Kanadu a Mexiko, dalo by se tedy hovořit o cestě kolem světa). Sice pršelo, ale nám to nevadilo. Dotvořilo to atmosféru a cesta utíkala, přestože byla náročnější než ta z předchozího dne. Ten večer jsme sice připálily noky a špenát, zachránil to ale tavený sýr. Pak jsme nasbíraly dřevo a opékaly jsme marshmallows, přičemž se k nám připojily i paní profesorky. Zároveň jsme nechtěně provedly chemický pokus, protože nám chvíli oheň hořel zeleně. Den jsme ale zakončily spokojené. 

Poslední den naší stříbrné expedice jsme se vydaly k Ivanovu pramenu do obce Svatý Jan pod Skalou. Kopce to byly namáhavé, ale zvládly jsme to a ztratily se jen jednou. Na vrchu jsme si udělaly instantní čínskou polévku. Navštívily jsme také Bubovické vodopády, jejichž označení je mírně nepřesné, protože tam žádná voda nepadala. Zpátky v kempu jsme vše sklidily, rozloučily se s majiteli a vlakovými spoji se vrátily do Nymburka, kde se naše expedice rozpustila. 

Naším cílem bylo zdokumentovat místní faunu, flóru a geologický profil, což dokazuje zhruba 500 fotek, které máme. Samozřejmě si také odnášíme dobrý pocit a bolavé nohy. Expedice to byla nadmíru povedená a vzpomínat na ni budeme ještě dlouho.

 

Eliška vokáčová, Marie Kramešová, Veronika Kovářová a Anna Jeřábková, 5QA

 

Zobrazeno: 512x

Aktuální informace

01.07.2022

Každé pondělí 9 - 11 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 8. 4. 1934 v Nymburce. V roce 1958 ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. 

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 14 %
Wayne Gretzky 18 %
Milton Berle 10 %
John Schaar 44 %
Napoleon Hill 14 %
Celkový počet hlasů: 79
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smlouva o Aljašce

20. říjen 1903

Na základě jednání Spojené komise, složené ze zástupců Spojených států a Velké Británie, 

Nejčtenější

27.07.2022

Prázdniny jsou ve své polovině a jako vždy touto dobou vybíráme motto, které nás bude provázet celý školní rok. Výsledné motto bude opět stanoveno podle výsledků ankety, kterou vám dnes předkládáme. Na výběr jsou opět zajímavé myšlenky zajímavých osobností. Ta, která získá největší podporu, se stane mottem našeho gymnázia.

 

Hlasovat můžete v anketě, kde jsou motta uvedena pouze jménem autora.

 

Zde jsou v plném znění: 

 

  1. Cornell Woolrich

Je lepší zemřít pro něco než žít pro nic.

  1. Wayne Gretzky 

Vždycky se snažím bruslit tam, kde puk bude, ne tam, kde byl. 

  1. Milton Berle

Pokud příležitost neklepe, postav dveře. 

  1. John Schaar

Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.

  1. Napoleon Hill

Nečekejte. Ten pravý čas nikdy nepřijde.

 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu