Meridián 2012

Meridián 2012

Tma, mlha, déšť, celkově sychravo. Sobotní ráno jako malované. Ztemnělým Nymburkem odhodlaně rázuje směrem k Labi asi třicet lidí v pevné obuvi a barevných větrovkách. Je to známka toho, že právě začíná další ročník pochodu Meridián.

Když se konečně všichni shledají pod železničním mostem, udělá se společné foto a jde se dál. Po břehu skupina projde Drahelice a poté v aleji u malé třešně překročí 15. poledník (meridián).

Došli jsme až k elektrárně Kostomlátky, kde nám otevřeli bránu, a tak jsme přešli na druhý břeh řeky Labe a dozvěděli se od zdejšího pracovníka, jak elektrárna funguje.

A potom zase pokračujeme dál do Hradišťka, kde nás zaujala jízdárna, dvůr s ovcemi a památnou hrušní. Odtud nás cesta dovedla na malebné náměstí a zde se k nám přidali další účastníci s kočárky, kteří přijeli autobusem. A teď nás bylo dohromady 32 lidí a jeden pes. Společně pak vyrazíme k místnímu hřbitovu. Odvážlivci, kteří vstoupili na hřbitov první, okamžitě našli hrob Bohumila Hrabala a spočítali, nebo se o to alespoň pokoušeli, kolik je na něm koček.

Potom nás cesta vedla kolem jezera Sadská až k písečnému přesypu v Pístech. Zde jsme pohovořili o duně a jejích obyvatelích a své vědomosti si ověřili na odborné tabuli.

Odsud byl hostinec „U Kyselů“ už jen malý kousek, a tak jsme rázně přidali do kroku, protože se už všichni těšili až si sedneme do tepla a dáme si něco na zub. Za chvíli už všichni sedíme v malé hospůdce a pijeme čaj a nebo máme něco k snědku. Nakonec nastane předávání diplomů a sladkých odměn.

Po takovém občerstvení se nám šlo bezvadně, i když někteří z nás už měli jezírka v botách. A tak jsme dorazili zase zpátky do Nymburka, kde jsme se rozešli na vlak nebo domů s vědomím, že příští rok půjdeme zase.

 

                                                                                Klára Malá, SB

Zobrazeno: 4156x

Aktuální informace

30.04.2021

Od pondělí 3. 5. 2021 je umožněn "rotační" návrat žáků nižšího G do školy🍀🍀🍀.

V pondělí zahájí výuku ve škole primy a sekundy. Rodiče i žáci budou informováni o podmínkách a pravidlech emailem v pátek 30. 4.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

19.04.2021

 

 

V sobotu 17. dubna 2021 zemřela po krátké těžké nemoci naše kolegyně paní Jana Jeníková.

celý článek
28.04.2021

Přijali jsme Školní výzvu Běhu pro Paměť národa 2021!

"Běh nás vede k vytrvalosti, sebepoznání, překonávání sám sebe. Stejně tak nás k tomuto inspirují příběhy našich pamětníků." Tolik motto pořadatelů. 

 

celý článek
13.04.2021

Vítězství Štěpána Klíra z 4KB v krajském kole MO!!!

Matematická olympiáda probíhá v letošním školním roce online formou. Soutěžicí řeší zadané úlohy doma a řešení posílají formou fotek a scanů. V krajském kole se celkem sešlo 74 úspěšných řešitelů z okresních kol.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!