MATĚJ NOVÁK - VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDA VYTRVALOSTNÍHO BĚHU

MATĚJ NOVÁK - VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDA VYTRVALOSTNÍHO BĚHU

Student sexty A Matěj Novák zvítězil v rámci Nymburského půlmaratonu (28.4.) v kategorii dorostenců a časem 1:27:05 se zařadil na druhé místo letošních českých tabulek. Matějův výkon skutečně stojí za povšimnutí neboť na trati závodu musel překonat přibližně 400 schodů, což ho minimálně o 1:30 min. zpomalilo. V tomto světle se jedná o výjimečný výkon, který mu v elitní mužské kategorii vynesl 11. místo mezi dvěma stovkami půlmaratonců. Jak se Matěj na závod připravoval? Proč začal tak brzy běhat silniční vytrvalostní závody? Jak se mu běžel rekordní závod? - odpovědi se dozvíte v článku.

     Osobně se přiznám, že jsem velkým odpůrcem předčasné specializace, což se zdá být právě tento případ. Běhat půlmaratony v 16ti letech je skutečně velmi brzy, přičemž takovýto způsob může nadělat více škody než užitku. U Matěje však musím udělat výjimku. Jedná se totiž o běžce, který výše zmíněný výkon (1:27:05) předvedl bez speciální atletické přípravy, bez atletického trenéra a to pouze na základě basketbalového tréninku. Jak sám říká: Vytrvalostní běh mě baví více než většinu mých vrstevníků a zároveň jsem si chtěl zkusit co vydržím. Do 15 km se mi běželo dobře, držel jsem pravidelné mezičasy podle svých představ, ale následně jsem bohužel nestačil tempu skupiny závodníků, kteří aspirovali na umístění v první desítce a posledních 6 km jsem pak musel v protivětru běžet zcela sám. Nicméně s celkovým výsledkem jsem velmi spokojen. S ohledem na předchozí věty je Matějův potenciál veliký a byla by jen velká škoda tento nesporný talent nechat ustrnout. Ještě jednou gratuluji a přeji hodně úspěchů ve slibně se rodící atletické kariéře.

     Pochvalu zaslouží i další student 6.XA František Kadrmas, který doběhl svůj první půlmaraton v čase 1:43:07 na celkově 65. místě (kategorie dorostenci - 3. místo). 

Zobrazeno: 2880x

Aktuální informace

30.04.2021

Od pondělí 3. 5. 2021 je umožněn "rotační" návrat žáků nižšího G do školy🍀🍀🍀.

V pondělí zahájí výuku ve škole primy a sekundy. Rodiče i žáci budou informováni o podmínkách a pravidlech emailem v pátek 30. 4.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

19.04.2021

 

 

V sobotu 17. dubna 2021 zemřela po krátké těžké nemoci naše kolegyně paní Jana Jeníková.

celý článek
28.04.2021

Přijali jsme Školní výzvu Běhu pro Paměť národa 2021!

"Běh nás vede k vytrvalosti, sebepoznání, překonávání sám sebe. Stejně tak nás k tomuto inspirují příběhy našich pamětníků." Tolik motto pořadatelů. 

 

celý článek
13.04.2021

Vítězství Štěpána Klíra z 4KB v krajském kole MO!!!

Matematická olympiáda probíhá v letošním školním roce online formou. Soutěžicí řeší zadané úlohy doma a řešení posílají formou fotek a scanů. V krajském kole se celkem sešlo 74 úspěšných řešitelů z okresních kol.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!