Krajské kolo v šachu

Krajské kolo v šachu

Krajské kolo v šachu se tradičně konalo ve Společenském domě v Neratovicích. Ve středu 14. prosince 2016 vyrazila pětice žáků Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce dokázat, že i v této deskové královské hře má naše škola dobré reprezentanty. Družstvo tvořili: Michal Dőme (3TA), Dominika Tanglová (4A), František Zajíc (8OB), Vojtěch Tázler (8OB) a Lukáš Bastián (8OA).

Hráli v kategorii III. – střední školy. Šachy jsou desková válečná hra pro dva hráče, ve které se hráči snaží logickým umem a strategií přehrát soupeře. Bojují proti sobě bílé a černé figury, které mají různá pravidla použití. Zvítězí ten, kdo dá soupeřovu králi mat. Hrálo se podle „Pravidel FIDE šachu“ a „Přílohy pravidel šachu ŠSČR pro rapid a bleskový šach“ tempem  2x20 minut.
Turnaje se zúčastnilo celkem 34 školních družstev, z toho 10 v kat. III. - „překvapivě“ samá gymnázia. Hned první zápas proti družstvu Vlašimi byl krutou lekcí – prohra 4:0. Protože ti nejlepší (s nejvíce body) hráli své partie vpředu u pódia, ocitli jsme se na průvanu na šachovnicích u východu ze sálu. Tam ale přišla dvě vítězství 3:1 s Rakovníkem a Kralupami. Další prohry 0:4 s Berounem, 1,5:2,5 s GJP Poděbrady, remíza 2:2 s Neratovicemi a závěrečná prohra 1:3 s Příbramí, na lepší než sedmé místo nestačily.
Je třeba připomenout, že na turnaji hráli všechno šachisté zařazení do hodnocení ELO, dva hráči měli hodnocení přes 2000 bodů. I dobrá hra našich žáků občas nestačila, přesto všichni zaslouží pochvalu za bojovnost.

 

Aktuální informace

30.04.2021

Od pondělí 3. 5. 2021 je umožněn "rotační" návrat žáků nižšího G do školy🍀🍀🍀.

V pondělí zahájí výuku ve škole primy a sekundy. Rodiče i žáci budou informováni o podmínkách a pravidlech emailem v pátek 30. 4.

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

19.04.2021

 

 

V sobotu 17. dubna 2021 zemřela po krátké těžké nemoci naše kolegyně paní Jana Jeníková.

celý článek
28.04.2021

Přijali jsme Školní výzvu Běhu pro Paměť národa 2021!

"Běh nás vede k vytrvalosti, sebepoznání, překonávání sám sebe. Stejně tak nás k tomuto inspirují příběhy našich pamětníků." Tolik motto pořadatelů. 

 

celý článek
13.04.2021

Vítězství Štěpána Klíra z 4KB v krajském kole MO!!!

Matematická olympiáda probíhá v letošním školním roce online formou. Soutěžicí řeší zadané úlohy doma a řešení posílají formou fotek a scanů. V krajském kole se celkem sešlo 74 úspěšných řešitelů z okresních kol.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!