Eliška Šafrová vybojovala stříbro na Mistrovství světa ve 3D lukostřelbě!

Eliška Šafrová vybojovala stříbro na Mistrovství světa ve 3D lukostřelbě!

Po dvou letech se opět konalo v září 2022 mistrovství světa ve 3D lukostřelbě, kterého se zúčastnila i studentka 8OB Eliška Šafrová. Jela tam obhajovat vítězné tituly z minulých let.

A jak se jí dařilo?

Na úvod trochu popisu, aby každý věděl, jak vlastně celé závody probíhají a o jakou disciplínu se jedná. 3D lukostřelba je trochu méně známá varianta té klasické - terčové. Chodí se po okruzích v terénu, většinou v lesích a parcích, a střílí se na pěnové modely zvířat umístěné na neznámé vzdálenosti v rozpětí cca 5-30 metrů. Zvířata mají na sobě vyznačené zóny, podle kterých se zásahy bodují (viz obrázek králíka). Většinou odpovídají reálnému umístění "komory" zvířete. Nejmenší zóna je za 11 bodů, větší za 10, další je za 8 a zbytek zvířete je 5 bodů. Kopyta, zobáky nebo třeba rohy jsou za 0 bodů, stejně jako když střelec zvíře mine úplně.

Na každý terč se střílí od příslušného kolíku, ve dvojici a střílí se pokaždé dva šípy. Všechny zásahy se sčítají a zapisují do bodovací karty.

Na samotném mistrovství jsou tři závodní dny, kdy se každý den jde okruh 28 terčů, ze kterých se sčítají bodové výsledky a podle nich se určuje pořadí. Většinou se dávají do skupin pospolu střelci, kteří si vzájemně konkurují, takže je to náročnější na psychiku, protože vidíte každý zásah soupeře a víte o kolik bodů vedet nebo prohráváte. Já jsem se první den nechala rozhodit, a proto jsem po prvním okruhu byla třetí. Soupeřky nade mnou mi utekly o spoustu bodů, takže jsem si řekla, že se pokusím dotáhnout alespoň na druhou pozici, ale moc jsem tomu nevěřila, protože bodový rozdíl byl opravdu velký. Druhý den se mi podařilo stáhnout 15 bodů, takže náskok se sice zmenšil, ale pořád zbývalo 27 bodů, abych poskočila o místo vpřed. V tomto sportu je to poměrně velký náskok, takže na poslední okruh jsem šla s tím, že budu střílet, jak nejlépe umím a uvidím. Buď to dopadne, nebo ne. Po skončení, když jsme sčítaly poslední body, tak se zdálo, že jsem soupeřku dohnala na přesně stejný počet bodů, z čehož jsem měla opravdu velkou radost. Pokud mají dva střelci stejně, tak rozhoduje počet 0, pak 11, 10 a tak dále. V našem případě jsme zjistily, že mám o jednu 0 navíc, takže jsem se po vlně radosti opět smiřovala se třetím místem. Další překvapení ale přišlo spolu s oficiálními výsledky, kde se ukázalo, že jsme někde špatně sečetly můj nástřel, a že mám o bod víc, takže smíření opět nahradila radost, protože jsem byla oficiálně druhá! Titul jsem sice neobhájila, ale po fiasku v prvním dni jsem v nic jiného než třetí místo ani nedoufala, takže jsem za druhé místo více než ráda :)

My přidáváme velkou gratulaci a jsme rádi, že máme takové šikovné studenty v našich řadách!

Michal Hrstka - TU

 

Aktuální informace

08.04.2024

Upozorňujeme uchazeče, že administrace úvodní přijímací zkoušky z matematiky začíná vždy v 8.30.

Naplánujte si svůj příchod do školy mezi 8.00 a 8.25. Příchod po 8.30 nemůžeme akceptovat z důvodu regulérnosti zkoušky.

Celý článek
06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc.

Prof. PhDr. Bohuslav Novotný, DrSc. (3. 10. 1921-31. 10. 1996), historik pravěku a archeolog neolitu v Evropě (se zaměřením na Slovensko), vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník v Bratislavě, Trnavě a Nitře, prorektor Trnavské univerzity v Trnavě, absolvoval reálné gymnázium v Nymburce v roce 1939.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera:

Nejčtenější

19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.