Školní kolo Geologické olympiády 2022

Školní kolo Geologické olympiády 2022

Ve školním kole 6. ročníku Geologické olympiády se v kategorii A ("žáci ZŠ") umístil na 1. místě Filip Kubálek z 2SB. V kategorii B ("středoškoláci") zazářili (konečně) zástupci druhého ročníku (sext), favorizovaní po geokurzech. O první příčku se podělili Lucie Janečková z 2A a Matyáš Vejtruba ze 6XB. Na dělené druhé příčce se nachází další sextán společně s nejúspěšnější u nás aktuálně studující mladou geoložkou (přesněji geofyzičkou), vybavenou mnoha zkušenostmi a "zářezy na pažbě" z předchozích ročníků.

Školní kolo se konalo online 21. 12. 2021 (4. hodinu v učebně č. 52). Zúčastnili se ho 3 soutěžící v kategorii A a celkem 9 středoškoláků v kategorii B. Do okresního kola postupují všichni - školní kolo je vstupenkou do okresního, soutěž není vyřazovací, nýbrž motivační a školní kolo je především průpravné. Kromě toho si v něm i prvoúčastník soutěže vyzkouší prostředí a funkce Informačního systému Masarykovy univerzity v Brně i se všemi záludnostmi.

Test byl v obou kategoriích složen ze stejných otázek. V každém testu bylo 30 uzavřených otázek vždy se čtyřmi variantami odpovědí, z nichž byla jediná správná. Za správnou odpověď se přičítaly dva body, za nevyplněnou nic a za chybně vyplněnou se jeden bod odečítal. Stejně jako loni a předloni se všem našim mladým geologům podařilo získat nezáporné skóre. Na test bylo vyhrazeno maximálně 20 minut.

V obou kategoriích jsou letos bodové zisky vyšší i proto, že organizátoři soutěže před školním kolem natočili výukové video o geologické a paleontologické minulosti Země a oznámili, že bude test částečně zaměřen právě na jeho obsah. Příprava byla tedy poněkud jednodušší a dalo se lépe odhadnout, na co budou testové otázky cílené. Celkové pořadí:

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body Pořadí
Kubálek Filip 2SB A 56 1.
Košťálová Veronika 4KB A 51 2.
Slabý Filip 4KA A 42 3.
kategorie A celostátní průměr: 30,16 bodů <-30; +60>, medián (střední hodnota): 30,50 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 60 bodů
Janečková Lucie 2A B 47 1. - 2.
Vejtruba Matyáš 6XB B 47 1. - 2.
Střítežský Jan 6XB B 46 3. - 4.
Vávrová Anna 7MB B 46 3. - 4.
Truhlář Jaroslav 2A B 44 5.
Rasocha Hynek 3A B 40 6.
Šubrta Michal 5QA B 37 7.
Furgalák Mikuláš 3A B 24 8.
Brynych Vilém 5QA B 21 9.
Palyza Matyáš Ferdinand 3A B x nezúčastnil se
Rufer Tomáš

5QA

B x nezúčastnil se
kategorie B celostátní průměr: 44,73 bodů <-30; +60>, medián (střední hodnota): 38 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 60 bodů

 

Analýza úspěšnosti ve ŠK v celostátním pohledu

Okresní kolo GeO se bude konat v úterý 18. 1. 2022 4. hodinu opět v učebně č. 52. Představuje online vědomostní test s doplňováním nejčastěji jednoslovných odpovědí, kterým budou zjišťovány aktivní znalosti. Postupující budou na dobu konání soutěže (tj. jednu vyučovací hodinu) uvolněni z výuky (nezapočtená absence).

Geologická olympiáda je celostátní soutěž pro začínající geology vyhlášená Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky a systematicky podporovat a rozvíjet jejich odborný růst.

Předmětová komise BIO a ZEM

Aktuální informace

01.07.2022

Každé pondělí 9 - 11 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 8. 4. 1934 v Nymburce. V roce 1958 ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. 

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 14 %
Wayne Gretzky 19 %
Milton Berle 10 %
John Schaar 44 %
Napoleon Hill 13 %
Celkový počet hlasů: 84
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

27.07.2022

Prázdniny jsou ve své polovině a jako vždy touto dobou vybíráme motto, které nás bude provázet celý školní rok. Výsledné motto bude opět stanoveno podle výsledků ankety, kterou vám dnes předkládáme. Na výběr jsou opět zajímavé myšlenky zajímavých osobností. Ta, která získá největší podporu, se stane mottem našeho gymnázia.

 

Hlasovat můžete v anketě, kde jsou motta uvedena pouze jménem autora.

 

Zde jsou v plném znění: 

 

  1. Cornell Woolrich

Je lepší zemřít pro něco než žít pro nic.

  1. Wayne Gretzky 

Vždycky se snažím bruslit tam, kde puk bude, ne tam, kde byl. 

  1. Milton Berle

Pokud příležitost neklepe, postav dveře. 

  1. John Schaar

Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.

  1. Napoleon Hill

Nečekejte. Ten pravý čas nikdy nepřijde.

 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu