Školní kolo Geologické olympiády 2018

Školní kolo Geologické olympiády 2018

Letošní ročník Geologické olympiády se stejně jako loni dlouho potýkal jen s minimálním zájmem ze strany žáků. Nicméně ve školním kole, které nakonec mohlo proběhnout, uspěli nejlépe v kat. A (nižší gymnázium) P. Vilímek a M. Döme z 4KA, ve vyšší kategorii B potom středoškoláci M. Piller z 2A, J. Furgalák z 5QA a T. Válek s M. Lašem z 5QB.

Geologická olympiáda (GeO) - vědomostní soutěž pro 2. stupeň ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií a pro střední školy - probíhala v roce 2018 teprve druhým ročníkem v celostátním rozsahu. Školní kolo se konalo online 10. 1. 2018. Řešení zapeklitých úloh formou uzavřených otázek s variantami odpovědí během třicetiminutového limitu předcházela ne zcela snadná, ale nezbytná předehra v podobě založení účtu v informačním systému Masarykovy univerzity v Brně, v němž se pak test přihlášeným v určený den zobrazil. Mnozí mladí mužové se díky tomu na vlastní kůži přesvědčili, co to znamená např. zvolit si silné přístupové heslo, protože jejich navrhovaná slovníková hesla systém sveřepě (a zcela legitimně) odmítal.

GeO je stále ještě poměrně nová soutěž pro začínající geology je vyhlášená Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Generálním partnerem je Diamond Prague Museum s.r.o. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách.

Školní a také okresní kolo probíhá na dálku online po internetu v každé přihlášené škole. Soutěž je vypsána ve dvou kategoriích: A ("žáci ZŠ") pro třídy nižšího gymnázia (primy až kvarty) a B ("středoškoláci") pro celé vyšší a čtyřleté gymnázium. Předpokládanými favority byli zajisté kvartáni (probírají mineralogii a petrologii po celý rok na hodinách BIO), kvintáni a prváci, kteří měli geologii v předchozím školním roce, a zejména studenti sext, kteří na podzim absolvovali geokurzy. Sextáni se ale po geokurzech do soutěže nepovedlo zapojit (kdovíproč?).

Okresní kolo GeO představuje opět online vědomostní test, na rozdíl od školního ale zkoumá už aktivní znalosti soutěžících v otevřených otázkách, kam se odpovědi musí doplňovat. Bude zajisté mnohem obtížnější. Na naší škole se bude konat v počítačové učebně v úterý 23. ledna 2018.

K dispozici je Výsledková listina za naši školu i Celostátní souhrnné výsledky (pro porovnání). Jen upřesňuji, že šlo o 30 úloh po 1 bodu, přičemž při nesprávné odpovědi se bod odečetl. Tzn. celá škála byla v intervalu <-30b;+30b>.

Všechny dotazy ke GeO zodpoví prof. Miroslav Soukup.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Základní informace o této soutěži přináší její web

Aktuální informace

30.11.2025

středa 14/1 od 14 do 16 hod

- informační schůzky:

14:15, 14:45, 15:15

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

 

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou)

Významní absolventi

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

11.11.2025

Víkend 7.–9. listopadu 2025 se nesl v duchu přátelské atmosféry a opravdového pracovního nasazení. Celkem 12 brigádníků se sešlo na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou, aby společně připravili oba objekty na nadcházející dlouhou zimní sezónu.

Během víkendu se podařilo splnit všechny stanovené cíle a úkoly. Na obou chatách nyní září nově nasvícené štíty, které přidávají horským budovám na kráse.

Velké poděkování patří všem účastníkům z řad profesorského sboru i rodičů, kteří svým nasazením a chutí do práce významně přispěli k úspěšnému průběhu celé akce.

Michal Hrstka - správce chat 

celý článek
07.11.2025

Dne 7. listopadu se náš dívčí školní tým vydal do Hostinného na kvalifikační turnaj na Mistrovství České republiky ve volejbale středních škol.

celý článek
09.11.2025

Přijměte pozvánku na plakátovou výstavu NepřemoŽENY!

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.