NymSA - raketou na Mars

NymSA - raketou na  Mars

Zakončení soutěže Czech rocket challenge je za námi! A z naší strany i docela úspěšně. V pátek 10.6. se náš tým předvedl na odpalovacím dni na letišti Brno-Medlánky, kde se naše raketa vznesla do vzduchu.

Složení týmu je následující:

Já(Martin Lukášek) – inženýr přes avioniku a hlava projektu,

můj bratr(Josef Lukášek) – který dohlíží na průběh práce,

Jan-Jakub Vonášek – aerodynamika,

Marek Jakl – materiály a 3D tisk,

Bartoloměj Božka - správce záchranného systému a výběr padáku,

 

 

Celá  práce týmu ale začala už koncem letošního února, kdy se náš tým NymSA (Nymburk Space Agency) do této soutěže přihlásil. Ze začátku proběhlo několik workshopů s účastníky loňského ročníku, kteří nám nováčkům předali cenné zkušenosti v podobě přednášek. Pak už nám nic nebránilo začít s přípravami a pustit se do konstruování kosmického tělesa. Kromě motoru a výškoměru bylo vše na nás. Většina práce se prováděla v programu OpenRocket, pomocí kterého se dá nasimulovat let rakety a ve kterém se samotná raketa vymodeluje. Pro převedení plánu do reality jsme použili metodu 3D tisku, pomocí kterého se všechny díly vytiskly. Dále bylo třeba zajistit správný záchranný mechanismus v podobě padáku, bez kterého není možné odstartovat. Neodmyslitelnou součástí rakety je také elektronika, díky které se samotný padák otevře, tady bylo nutné vše správně naprogramovat.

Náš veškerý postup jsme byli povinni posílat v podobě ,,reportů” organizátorům akce, pomocí kterých jsme jim dali zprávu o našem postupu v práci. Do posledního května bylo nutné odeslat závěrečný report, který nám byl po posouzení organizátorů pomyslnou vstupenkou na samotný odpalovací den. 

 Tým NymSA se kvalifikovai do 30 nej týmů v soutěži Czech Rocket Challenge ze 75 v ČR. Dále pokračuje do celorepublikového finále konající se v Brněnských Medlánkách.

Dne 10. června ráno jsme nasedli na vlak a okolo jedenácté hodiny nás už vítalo Brno. Ihned poté, co jsme se dostali na letiště, započalo sestavování rakety. Zpočátku šlo vše dobře, pak se ale ukázaly problémy, kvůli kterým málem neodstartovala. Nakonec se ale vše podařilo a raketa úspěšně vzlétla. Sice se odpal nepodařil úplně, ale my jsme byli maximálně spokojeni.

Za rok to prostě bude lepší!

PS: dne 14. 6. 2022 jsme se dozvěděli informace ohledně umístění. Jsme rádi - výsledek předčil naše očekávání - jsme na 5. místě! Je to pro nás obrovský úspěch a motivace do dalšího roku.

 

 

Aktuální informace

01.07.2022

Každé pondělí 9 - 11 hodin

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1951.

Narozen 1. 1. 1933. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze (Elektrotechnickou fakultu) a v roce 1956 nastoupil do Astronomického ústavu ČSAV v Ondřejově,

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 14 %
Wayne Gretzky 18 %
Milton Berle 10 %
John Schaar 44 %
Napoleon Hill 14 %
Celkový počet hlasů: 79
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lyžařské závody

únor 1903

Ve Vysokém nad Jizerou se konaly lyžařské závody za účasti mnoha zahraničních závodníků. 

Nejčtenější

27.07.2022

Prázdniny jsou ve své polovině a jako vždy touto dobou vybíráme motto, které nás bude provázet celý školní rok. Výsledné motto bude opět stanoveno podle výsledků ankety, kterou vám dnes předkládáme. Na výběr jsou opět zajímavé myšlenky zajímavých osobností. Ta, která získá největší podporu, se stane mottem našeho gymnázia.

 

Hlasovat můžete v anketě, kde jsou motta uvedena pouze jménem autora.

 

Zde jsou v plném znění: 

 

  1. Cornell Woolrich

Je lepší zemřít pro něco než žít pro nic.

  1. Wayne Gretzky 

Vždycky se snažím bruslit tam, kde puk bude, ne tam, kde byl. 

  1. Milton Berle

Pokud příležitost neklepe, postav dveře. 

  1. John Schaar

Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.

  1. Napoleon Hill

Nečekejte. Ten pravý čas nikdy nepřijde.

 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu