Mistrovství světa juniorů volných leteckých modelů

Mistrovství světa juniorů volných leteckých modelů

Ve dnech 28. července – 3. srpna 2014 se v rumunském městě Salonta konalo mistrovství světa leteckých modelářů. Velkého úspěchu dosáhl náš student František Zajíc, který obsadil spolu s družstvem reprezentujícím ČR v kategorii F1A skvělé 2. místo!

Velká gratulace! Přečtěte si reportáž!

Do rumunské Salonty na MS jsme vyrazili ráno v pondělí 28. 7. 2014 ve 4:30. Necelých deset hodin cesty ubíhalo dobře, jen ta naše D1 nic moc, a tak jsme asi ve 14 hodin dorazili na letiště nedaleko Salonty (10 km). Podobně tak naši kolegové. Ti se jeli do Salonty nejdříve ubytovat, a potom přijeli na letiště trénovat. My jsme to obrátili, nejdříve trénink a potom ubytování.

Na úterní ráno jsme si naplánovali ještě trénink kategorie F1A, abychom si zkusili přibližné podmínky pro soutěžní lety. Potom od 10:00 hodin byla naplánována pro český tým přejímka modelů. Všechny naše modely byly zaevidovány a přijaty pro MS. Potom v penzionu jsme si dali oběd, většinou ještě všichni z vlastních zásob. Potom byl naplánován trénink pro kategorii F1B. „Áčkaři“ využili tento čas k regeneraci sil pro středeční závod. V podvečer bylo slavnostní zahájení mistrovství v místní tělocvičně a po něm porada trenérů.

Středa 30. 7. 2014 nastal den „D“ pro kategorii F1A. Kluci si zvolili pořadí, v kterém budou chodit v každém kole na start. První Daniel Rössler, druhý Václav Papež a třetí František Zajíc ml. Počasí bylo přibližně stejné jako při úterním tréninku, pod mrakem, vítr tak 3 m/s. První kolo se letělo od 7:00 do 8:00 na prodloužené maximum 210 sekund. Malé zaváhání Fandy, ale dalo to, všichni zapsali 210 sekund. Druhé kolo již standardně na 180 sekund. Bylo stále zataženo, žádné výrazné stoupavé proudy vzduchu, ale opět všichni ulétli maximum. Třetí kolo bylo osudné pro Fandu, nepovedlo se mu najít ten správný vzduch a ulétl jen 139 sekund. Dáda i Venda letěli maximum. Ztráta docela velká, ale musíme bojovat dále. Ve čtvrtém kole už to jak my říkáme „začalo nosit“. Mraky se rozplynuly, svítilo sluníčko a začaly se tvořit stoupavé proudy. Všichni tři kluci umějí modely dobře „vodit“ na vlečné šňůře a tak ty „stoupáky“ hledat. Letí všichni maximum. Stejně tak páté i šesté kolo. V sedmém a posledním kole si vybral svůj díl smůly Vašek, který zaletěl jen 135 sekund. Je dobojováno, „plný“ zůstal jen Daniel, který postoupil do večerního rozletu. Balíme modely a jdeme zjišťovat, jak kluci dopadli. Velké překvapení a radost – v družstvech jsme na 2. místě. Odjíždíme se občerstvit a osprchovat. Večerní Dádův rozlet je naplánován na devatenáctou hodinu. Bude mít ještě dalších jedenáct soupeřů, kterým se také povedlo nalétat plný počet sekund. První kolo rozletu na pět minut. Danielovi se daří, letí maximum a stejně ještě dalším čtyřem. Druhé kolo rozletu se letělo na 7 minut v 19:45. Daniel zalétl se svým modelem čas 4 minuty a 26 sekund. Bohužel to stačilo jen na nevděčné 4. místo. Přesto je šťastný a my také.

 

Kategorie F1A – 50 účastníků, 21 družstev

Daniel Rössler – 4. místo

 

František Zajíc – 16. místo

Václav Papež – 18. místo

V týmech 2. místo

Čtvrtek 31. 7. 2014 je soutěžní den pro kategorii F1B. Soutěž byla posunuta oproti plánu, protože pršelo a stěhovali se startoviště kvůli směru větru. První kolo bylo letové maximum prodlouženo o jednu minutu, takže na 240 sekund, bohužel nikdo z našich ho nenalétl. Bylo stále zataženo, ale už neprší, vítr fouká 2-3 m/s. Jenže se vítr otočil jiným směrem a je nutné opět přesunout startoviště. Odletělo se další kolo, v kterém maximum nalétl pouze Venda. Potom se opět stěhují startoviště. Tak už to vydrželo do konce soutěže. Potom také vysvitlo sluníčko, jen vítr, ač ne moc silný, se stále točil. Unášel modely za vodní kanál, který jsme museli dlouze obcházet po mostě. Venda potom létal spolehlivá maxima. Péťa s Ondrou zapsali na střídačku každý dvě maxima a v ostatních letech jim nějaké ty sekundy chyběly. Sedmé kolo skončilo, kluci sbalili své modely a jdeme se podívat, jak to dopadlo.

Kategorie F1B – 31 účastníků, 13 družstev

Václav Papež – 14. místo

Ondřej Dvořák – 24. místo

Petr Novotný – 25. místo

V týmech 6. místo

Pátek 1. 8. 2014 – soutěžní den pro kategorii F1P, v které nemáme zástupce. Po vydatném spánku jsme nakoupili maso na večerní grilování. Volný den využíváme k výletu do termálních bazénů v nedaleké vesnici. Největší osvěžení nám ale dávají studené sprchy u bazénů. Malá oslava s grilováním se protáhla až do ranních hodin.

Tak jsme si v sobotu opět trochu přispali a pro velký úspěch si zopakovali termální bazény. Večer bylo slavnostní vyhlášení opět v místní tělocvičně. Potom banket ve vzdálenějším městečku.

V neděli jsme se rozjeli ke svým domovům.

 

 

http://www.frmd.ro/Fai%20Events/2014/eUROPEAN/F1A/final.htm

http://www.frmd.ro/Fai%20Events/2014/eUROPEAN/F1B/Final.htm

http://www.frmd.ro/Fai%20Events/2014/eUROPEAN/F1P/final.htm

Aktuální informace

Významní absolventi

Jan Moravec

Jan Moravec (*1993), absolvent Gymnázia Nymburk v roce 2013, je šampionem v silovém trojboji.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Josef Augusta

17. březen 1903

Narodil se Josef Augusta (†4. 2. 1968), český paleontolog. Spolu se Z. Burianem vytvořil paleontologické rekonstrukce velice populární v ČSR i zahraničí.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.09.2021

Již po několikáté se na naší škole konay volby pro studenty starší 15 let. Letos se volilo (nanečisto) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V ČLÁNKU JSOU PŘEHLEDNÉ VOLEBNÍ VÝSLEDKY ZA NAŠI ŠKOLU a také odkaz na celostátní statistiku Studentských voleb.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu