Medaile z KK EUROREBUS 2015/2016

Medaile z KK EUROREBUS 2015/2016

Veřejné KK 21. ročníku zeměpisné soutěže EUROREBUS se konalo 30. března 2016 opět na FTVS UK v Praze. Podobně jako loni postupují do celostátního finále 6. června týmy dvou tříd a jeden žák soutěžící též jako jednotlivec.

Soutěž probíhá nejprve na dálku po internetu nebo korespondenčně. V březnu každého roku pozvou organizátoři trojčlenné týmy nejúspěšnějších tříd a nejlepší jednotlivce do veřejných krajských kol, z nichž pak pět nejlépe umístěných postupuje do celostátního finále.

Pozvánky do KK dorazily na naší škole tentokrát pěti jednotlivcům a do čtyř tříd. Protože je možné, aby jednotlivec zároveň soutěžil i v rámci třídního týmu, vyjela do Prahy Veleslavína výprava v počtu 15 žáků v doprovodu prof. Soukupa. Trojčlenný třídní tým třídy 2SA (Michal Döme, Petr Vilímek a Vojtěch Žáček) ve své kategorii ZŠ01 v KK zvítězil a postupuje do celostátního kola. Podobně úspěšní byli i Alexander Koukol, Jakub Furgalák a Filip Touš, kteří pro svou 3TA vybojovali 3. místo v kategorii ZŠ02 (rovněž s postupem do celostátního kola), a to i přesto, že proti nim v téže kategorii stály i týmy tvořené kvartány a deváťáky. Tým 6XB, také v totožném složení, jako loni (Kristýna Žďárská, Eva Valentová a Martina Petrová) - obsadil 10. příčku, což je meziroční zlepšení o pět míst (a nutno ještě připomenout, že v kat. SŠ za sebou opět nechaly i týmy maturantů a předmaturantů). 7MA, zastoupená Kristýnou Havlinovou, Eliškou Marešovou a Vendulou Václavkovou, obsadila 21. místo v kategorii SŠ. Jako jednotlivci soutěžili v kat. ZŠ01 Petr Vilímek z 2SA - vítěz kat. ZŠ01 (postupuje do celostátního finále soutěže jednotlivců) a Lucie Krejzarová (též 2SA) - 14. místo. V kategorii ZŠ02 reprezentovali jednotlivci Jakub Furgalák z 3TA - 9. místo a Michael Šmíd z 3TA - 16. místo. Do nejvyšší kategorie jednotlivců SŠ byla pozvána Tereza Pazderová z 5QB, která skončila na prvním nepostupovém místě, tzn. 6. příčce. Tabulky kompletního celkového pořadí uvádíme níže. Na oficiálním fotoalbu pořadatele si můžete prohlédnout fotku týmu 2SA, bronzových terciánů z 3TA i vítěze jednotlivců v kat. ZŠ01.

Všem zúčastněným děkujeme za vynaložené úsilí při přípravě i vlastní soutěži, postupujícím gratulujeme a držíme palce v republikovém finále.

EUROREBUS je zeměpisná vědomostní soutěž, jejíž hlavní cenou je pětidenní Expedice EUROREBUS po Evropě. Jejím pořadatelem je obecně prospěšná společnost TERRA-KLUB (mj. i vydavatel Školních atlasů Dnešní svět a úspěšného časopisu Dnešní svět). Soutěž probíhá v kategorii ZŠ01 (primy a sekundy, 6. a 7. ročníky ZŠ), ZŠ02 (tercie a kvarty, 8. a 9. ročníky ZŠ) a v kategorii střední škola. I když v EUROREBUSU jde především o zeměpis, v soutěžních kolech se řešitelům hodí i znalosti z dějepisu, biologie a společenskovědních oborů, zejména pak schopnosti hledat souvislosti těchto oborů lidské činnosti v rámci především evropského prostoru. Soutěž probíhá po celý školní rok jako soutěž jednotlivců, kteří se registrují do soutěže on-line v rámci škol a jejich tříd. Tak je možné snadno body spolužáků s téže třídy sčítat a soutěžit zároveň i v soutěži školních tříd. Podobně lze při splnění určitých dalších podmínek sčítat body i v rámci školy, což otevírá možnost zapojit se i do soutěže škol. Na výherce čekají i další ceny, počítačové vybavení a další elektronika pro zúčastněné školy. Prestižní trofejí soutěže škol je putovní pohár České spořitelny, která je generálním partnerem celé soutěže. Ani nejúspěšnější jednotlivci neodjíždějí ze soutěže s prázdnou: odváží si chytré telefony, tablety, přehrávače, předplatné časopisů a další ceny.

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce se do soutěže zapojuje již několik let. Nejúspěšnější jsme byli, když jedna z našich někdejších tříd dvakrát po sobě vyhrála soutěž tříd. Zatímco v roce 2009 navštívili tito reprezentanti naší školy především Bavorsko a Rakousko, o rok později se s EUROREBUSem vypravili na Slovensko, do Rakouska, Slovinska a Chorvatska. Historicky zatím nejpočetnější účast našich zástupců v EUROREBUSu na republikové úrovni bylo 10 reprezentantů v roce 2013. Tehdy v soutěži škol (v rámci níž se samostatně nesoutěží, sčítají se ale body všech žáků ze všech kol a z toho se stanovuje výsledné pořadí) obsadilo Gymnázium Nymburk celkovou 23. příčku v rámci ČR, což je rovněž prozatím nejlepší úspěch. Loni zvítězil A. Koukol v celostátním finále jednotlivců kat. ZŠ01 a vypravil se jako náš další zástupce po letech opět na Expedici EUROREBUS 2015.

Nutno ještě dodat, že veřejné KK EUROREBUSu, jehož se studenti Gymnázia B. Hrabala v Nymburce vždy účastní, pokrývá Hlavní město Prahu, Středočeský kraj a také část Libereckého kraje. Nejde tedy o KK v doslovném smyslu, nýbrž o vědomostní přebor minimálně dvou populačně silných krajů Česka.

Za PK ZEM: Mgr. Miroslav Soukup, předseda

Zdroj: Webové stránky soutěže EUROREBUS
Ke stažení
ikonaVýsledková listina jednotlivců ZŠ01 KK EUROREBUS 2016
ikonaVýsledková listina jednotlivců ZŠ02 KK EUROREBUS 2016
ikonaVýsledková listina jednotlivců SŠ KK EUROREBUS 2016
ikonaVýsledková listina tříd ZŠ01 KK EUROREBUS 2016
ikonaVýsledková listina tříd ZŠ02 KK EUROREBUS 2016
ikonaVýsledková listina tříd SŠ KK EUROREBUS 2016

Aktuální informace

Významní absolventi

Jan Jelínek

Absolvoval v roce 1957.

Narodil se 19. 7. 1940 v Praze. Složil přijímací zkoušky na FAMU,

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.09.2021

Již po několikáté se na naší škole konay volby pro studenty starší 15 let. Letos se volilo (nanečisto) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V ČLÁNKU JSOU PŘEHLEDNÉ VOLEBNÍ VÝSLEDKY ZA NAŠI ŠKOLU a také odkaz na celostátní statistiku Studentských voleb.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu