Krajské (online) kolo geologické olympiády 2020

Krajské kolo soutěže se muselo v důsledku karanténních opatření uskutečnit v online formě. V té ale tato soutěž, probíhá v nižších kolech standardně každý rok. Technicky tedy bylo možno i pro KK využít informačního systému brněnské univerzity. Medailový zisk jsme zaznamenali pouze jeden - v osobě Anny Vávrové (5QB), která stejně jako loni vybojovala v KK bronzovou příčku. Letos ovšem soutěžila už ve středoškolské kategorii, kde je samozřejmě výrazně větší konkurence a kde proti kvintánům někdy stojí i maturanti.

Geologická olympiáda (GeO) - vědomostní soutěž pro 2. stupeň ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií a pro střední školy - se v roce 2020 koná čtvrtým ročníkem v celostátním rozsahu. Krajské kolo probíhalo stejně jako školní a okresní online během půlhodinového časového limitu v prostředí informačního systému Masarykovy univerzity v Brně.

Výsledková listina KK GeO za naši školu je níže. Tentokrát šlo o 20 úloh různého typu s podotázkami, vždy ale s jedinou jednoslovnou správnou odpovědí. Chybný pravopis byl vyhodnocován jako chyba. Každá správná odpověď v podotázce znamenala získání 2 bodů, nezodpovězená 0 bodů a při nesprávné odpovědi se soutěžícímu 1 bod odečetl. Tzn. celá bodová škála byla v intervalu <-70b;+140b>. Hodnocení bylo poměrně přísné, jak je v této soutěži zvykem.

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body Pořadí v KK
Ellyn Valesová 4KA A 29  10.
kategorie A celostátní průměr: 39,32 bodů, medián (střední hodnota): 37,5 body, získané maximum: 115 bodů
Anna Vávrová 5QB B 60  3.; úspěšná řešitelka
Jakub Furgalák 7MA B 52 6.; úspěšný řešitel
Martin Laš 7MB B 41 8.; úspěšný řešitel
František Kadrmas 7MA B 28 11.
Barbora Krátká 7MB B 21  13.
Ondřej Jakubal 5QB B 20 14.
Michael Šmíd 7MA B 20  14.
Adam Haluška 5QB B 19  16.
Kryštof Matůš 2A B 16  17.
Markéta Colová 1A B -6 18.
kategorie B celostátní průměr: 50,6 bodů, medián (střední hodnota): 48 bodů, získané maximum: 128 bodů

Vítězové KK GeO za celou republiku

Analýza úspěšnosti KK GeO v celostátním srovnání

Rozbor testových otázek s komentářem pro všechny soutěžící i další zájemce

Vysoká početní účast studentů naší školy v Geologické olympiádě velmi těší. Aničce Vávrové gratulujeme za vzornou reprezentaci školy (čeká na ni pochvala pana ředitele a stipendium). Radost máme i ze dvou dalších našich nejúspěšnějších - J. Furgaláka a M. Laše - kteří byli také zařazeni do seznamu "úspěšných řešitelů" KK GeO. Úspěšní řešitelé tvoří skupinu 60 % nejlepších soutěžících podle pořadí v celé ČR. Za účast v soutěži i v nelehké době nouzového stavu děkujeme samozřejmě úplně všem studentům. S uspokojením lze konstatovat, že na naší škole GeO dobře plní svůj hlavní účel, kterým je podnítit zájem o tuto vědní disciplínu mezi teenagery.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Webové stránky Geologické olympiády

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc., vysokoškolská pedagožka, viroložka, zakladatelka a vedoucí Laboratoře virologie PřF UK, absolvovala na naší škole v roce 1961.

Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903: