Krajské kolo Geologické olympiády 2021

Krajské kolo Geologické olympiády 2021

V kategorii A (nižší gymnázium) si nejlépe vedla Veronika Košťálová (3TB), která na nymburském okrese nenašla přemožitele a v kraji se umístila druhá. V celostátním srovnání si po KK udržela 8. - 10. místo v rámci celé ČR. Lepší než primán Filip Kubálek (1PB), byli v našem kraji a v jeho kategorii mimo naši Veroniku už jen dva další soutěžící z jiných škol. Filip na čtvrtém místě v kraji za sebou zanechal úplně všechny další nesporně zkušenější a hlavně starší sekundány, terciány a kvartány. V kategorii B (středoškoláci) dosáhli tři naši nejlepší míst v první desítce (nebo samého začátku té druhé) a protože patřili do 60 % nejlepších soutěžících v celé republice, patří jim zaslouženě čestný titul "úspěšný řešitel". Nejlepší z nich byla Anna Vávrová (6XB) na 5. příčce.

V běžném školním roce probíhá Geologická olympiáda (GeO) tak, že školní a okresní kola jsou online a krajská pak prezenčně v některém z muzeí v každém kraji. Letošní epidemiologická situace způsobila, že i krajské kolo muselo být online, což znamenalo nejen jiné pojetí obávané poznávačky, na druhou stranu ale nebyl z postupu do něj žádný řešitel okresního kola vyřazen. Do KK GeO tedy postoupilo z OK všech našich 13 studentů, z nichž 12 v pondělí 19. dubna 2021 náročný test KK skutečně vyplnilo. Zatímco naši středoškoláci si udržují svá umístění na přibližně stejné uspokojivé úrovni, jako vloni, výrazný a neočekávaný je úspěch Filipa Kubálka a Veroniky Košťálové. Ti jediní nás v soutěži zastupovali v kategorii A (ZŠ). Ani jeden z nich se loni do soutěže nezapojil (Filip na to ještě neměl ani věk), přesto je zřejmé, že přípravě na soutěž v nelehké době distanční výuky dali velmi mnoho. Nejlepší výchozí podmínky pro GeO mají kvartáni a deváťáci, protože se celý rok v biologii věnují neživé přírodě. Přes tuto výhodu oproti naší terciánce a primánovi, se oběma velice dařilo a lze jen očekávat, pokud v příštích ročnících ve svém úsilí nepoleví a do soutěže se opět zapojí, že oba zazáří ještě více (a dokonce se probojují i do republikového kola).

Výsledková listina KK GeO za naši školu je níže. Jen upřesňujeme, že šlo o 28 úloh složených z více částí (některé až z osmi odpovědí) a celkem maximálně 176 bodů. Při nesprávné odpovědi se bod odečetl a za správnou získal soutěžící dva. Všechny informačním systémem automaticky vyhodnocené chyby byly následně ještě ručně překontrolovány geology. Do republikového kola postupují z KK přímo jen vítězové. Ti na druhých místech jsou seřazeni podle získaných bodů a úspěšnější část z nich postupuje rovněž. (Tento postupový klíč platí i v dalších podobných soutěžích. Zajišťuje nejen rovnoměrné geografické zastoupení po krajích, ale také vyvažuje nestejnou úroveň soutěžících kraj od kraje.)

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body Pořadí
Košťálová Veronika 3TB A 99 2.
Kubálek Filip 1PB A 71 4.; úspěšný řešitel
kategorie A celostátní průměr: 41,7 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 146 bodů
Vávrová Anna 6XB B 93 5.; úspěšná řešitelka
Laš Martin 8OB B 67 9.; úspěšný řešitel
Furgalák Jakub 8OA B 60 11.; úspěšný řešitel
Matůš Kryštof 3A B 41 19.
Haluška Adam 6XB B 40 20.
Hálová Daniela 3A B 28 24.
Jakubal Ondřej 6XB B 27 27.
Colová Markéta 2A B 27 28.
Kozáková Evelína 2A B 23 30.
Pavlíčková Nela 2A B 17 31.
kategorie B celostátní průměr: 69,5 bodů, nejvyšší dosažené maximum: 168 bodů

 

Výsledky KK GeO v celostátním srovnání

GeO je stále ještě poměrně nová soutěž pro začínající geology. Vyhlašuje ji Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách. I z kontextu naší školy vyplývá, že zájem o geologickou problematiku se zažehnout podařilo a že pomalu stoupá. To nás velmi těší.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Webové stránky soutěže

Aktuální informace

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Bohumil Hrabal

JUDr. Bohumil Hrabal (28. 3. 1914–3. 2. 1997), rozený Bohumil František Kilian, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století, absolvoval na nymburské reálce v roce 1934.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt F. L. Riegera

3. březen 1903

Brzy po svých 85. narozeninách zemřel v Praze jeden z nejvýznamnějších českých politiků 19. století, publicista a národohospodář František Ladislav Rieger.

Nejčtenější

09.11.2021

O víkendu 5. – 7. 11. 2021 proběhla na našich chatách v Rokytnici, v letošním školním roce již druhá, úklidová brigáda. Na 16 kolegů a kolegyň vyrazilo připravit naše chaty na zimní provoz.  Kromě podstatných oprav a výměny materiálu, chaty prošly generálním úklidem, včetně mytí oken a leštění podlah. Níže si můžete udělat představu o dílčích krocích, které brigáda za 2 dny zvládla.

celý článek
21.11.2021

Druhá letošní alumni beseda, na niž přijal pozvání soudce Nejvyššího správního soudu ČR prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D., musela být z důvodů na straně našeho hosta ZRUŠENA. Omlouváme se všem, kteří s ní na středeční večer počítali. Máme alespoň příslib, že se uskuteční v náhradním termínu 27. ledna 2022.

celý článek
06.11.2021

V pátek 5.11. se pro naši školu rozeběhl nový ročník SFL (Středoškolská futsalová liga), který byl v loňském roce z covidových důvodů zrušen. Po poměrně dlouhé pauze jsme si tak mohli zahrát futsal a změřit síly s konkurenčními školami. Los nás poslal do poděbradské skupiny, kde jsme narazili na HŠ Poděbrady, Ekogymnázium Poděbrady a Gymnázium Jiřího z Poděbrad. Ve čtyřčlenné skupině se hrálo systémem každý s každým, první a druhý tým postupoval do 2. kola.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu