Krajské kolo Geologické olympiády 2017

Krajské kolo Geologické olympiády 2017

KK Geologické olympiády se za naši školu zúčastnil pouze Petr Červinka (4A), vítěz OK GeO. Soutěž se konala společně pro Hlavní město Prahu a Středočeský kraj v sídle České geologické služby v Praze na Klárově.

Součástí soutěže byl písemný test a poznávačka celkem 50 vzorků - nerostů, hornin a zkamenělin. V rámci soutěžení se v poměrně stísněných prostorách bývalého Klarova ústavu slepců dostalo i na prohlídku geologických a paleontologických sbírek České geologické služby s odborným průvodcem. Po odevzdání testů a seznamů z poznávačky byli soutěžící i jejich pedagogický doprovod seznámeni se správnými odpověďmi a okomentovány byly i soutěžní vzorky. Alespoň že vyhlášení výsledků probíhalo namísto prostor prodejny již v zasedací místnosti v adekvátnější atmosféře. V obědové pauze připravili organizátoři pro všechny účastníky bonus v podobě bezplatné exkurze do Muzea diamantů, které sídlí v Široké ulici v někdejším Židovském městě. Pomocí tabletů a audioprůvodce jsme se seznámili velmi podrobně se vším, co se vzniku, těžby, opracování a využití diamantů týká. Nechyběly ani ukázky strojů na štípání, broušení, fazetování a další nutné úpravy nejdražších drahokamů. V poslední místnosti bylo možné si velké množství různě velkých a zbarvených briliantů nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Účastníci KK si také jeden maličký, ale úplně opravdový diamant ze soutěže odnesli domů jako suvenýr na památku.

Článek o KK GeO na portále Svět geologie. Oficiální fotogalerie KK GeO.

Geologická olympiáda se konala v letošním roce v celostátním rozsahu teprve poprvé (šlo ale už o 3. ročník). Nepříliš velká popularita oboru geologie, to, že nemá ve školách na úrovni ZŠ ani SŠ obvykle ani stejnojmenný samostatný předmět, poněkud limitovalo zájem o zapojení se do soutěže. V kategorii SŠ, kam se probojoval náš reprezentant, soutěžilo proti sobě z celé Prahy a Středočeského kraje vlastně jen 5 studentů (skupina žáků z 2. stupně ZŠ byla ovšem značně početnější). Petr Červinka neobsadil medailové pozice.

Participaci Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce v tomto ročníku můžeme považovat jedině za seznamovací a v podstatě symbolickou. Teprve další roky ukáží, jestli budou mít naši žáci, zejména absolventi geologických kurzů v 6XAB+2A, ambice v této soutěži vyhrávat. Nezbývá než poděkovat Petrovi Červinkovi za možnost nahlédnout až do krajského kola a popřát mu, aby mu účast v různých geografických a geologických soutěžích byla užitečnou zkušeností v jeho nadcházejícím univerzitním studiu.

Za předmětové komise BIO a ZEM: Mgr. Miroslav Soukup

Zdroj: Webová stránka Geologické olympiády

Aktuální informace

Významní absolventi

Petr Říha, akademický malíř

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 12. 11. 1953 v Nymburce. Poté studoval na VŠUP v Praze – v textilním ateliéru u prof. B. Felcmana.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Julius Fučík

23. únor 1903

Narodil se Julius Fučík (…8. 9. 1943 popraven), český novinář.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.09.2021

Již po několikáté se na naší škole konay volby pro studenty starší 15 let. Letos se volilo (nanečisto) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V ČLÁNKU JSOU PŘEHLEDNÉ VOLEBNÍ VÝSLEDKY ZA NAŠI ŠKOLU a také odkaz na celostátní statistiku Studentských voleb.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu