Francouzské tažení Michala Dömeho

Opravdu bohatou cestu s francouzštinou prošel v tomto školním roce Michal Döme. Diplom DELF, studentská výměna, republikové finále francouzské olympiády, přijetí na Lycée Carnot v Dijonu…to vše Michala na cestě potkalo.

Listopad je pro francouzštináře naší školy obdobím zkoušek DELF. Michal, ač žák teprve kvarty, se přihlásil k úrovni B1, která není pro kvarty ještě zcela běžná. Michal však ani malinko nezaváhal a zkoušku B1 složil více než úspěšně. Tím však jeho motivace pro francouzštinu neskončila, ba naopak. Spolu s několika zapálenými spolužáky z kvart a ročníků VG se zúčastnil studentské výměny se školou v burgundském Louhans, kde měl příležitost využít své dovednosti a znalosti v běžné komunikaci.

Jelikož je Michal soutěživé povahy, zapojil se i do francouzské konverzační soutěže. S přehledem zvítězil ve školním i krajském kole a cesta do republikového finále byla otevřena. V době čekání na republikové kolo stihl ještě účast v náročném výběrovém řízení pro studium na české sekci Lycée Carnot v Dijonu, kam byl po dvoukolovém řízení přijat od školního roku 2018/2019. Rozšíří tak úzké řady českých studentů, mezi nimiž byli např. i Jiří Voskovec či Raoul Schránil.

A v pondělí 14. května završil svou úspěšnou cestu účastí v republikovém finále francouzské olympiády, které se konalo na Francouzském institutu v Praze, kde Michal nakonec obsadil krásnou sedmou příčku.

Gratulujeme, děkujeme za skvělou reprezentaci školy a především přejeme hodně štěstí do studia na prestižním francouzském Lyceu Carnot.

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice.