⛰️ Dvě zástupkyně školy v Celostátním kole Geologické olympiády 2023 ⛏️

⛰️ Dvě zástupkyně školy v Celostátním kole Geologické olympiády 2023 ⛏️

Historicky úplně poprvé až v 7. ročníku Geologické olympiády smělo nymburské Hrabalovo gymnázium vyslat do jejího celostátního kola své zástupkyně - mladé geoložky Annu Vávrovou a Veroniku Košťálovou. Jejich nasazení pro tuto jinak docela neoblíbenou přírodní vědu je obdivuhodné. Ve velmi náročné celostátní konkurenci se umístily na 26. a 29. místě. Děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy. Jak to celé probíhalo napsaly samy.

Celostátní kolo Geologické olympiády 2023 se uskutečnilo na Kaprálově mlýně v Ochoze u Brna. Já i Verča Košťálová (5QB) jsme se na místo konání dopravily samostatně odpoledne 25. 4. Při registraci dostali všichni účastníci trička s logem olympiády a svým křestním jménem. První večer jsme měli odpočinkový seznamovací program – hráli jsme geologické Riskuj! v náhodně rozlosovaných týmech.
Ve středu ráno proběhlo slavnostní zahájení, kdy k nám promluvili zástupci sponzorů soutěže a garant soutěže doc. RNDr. Rostislav Melichar, Dr. Organizátoři nám zabavili telefony, které nám navrátili až po večerním programu. Poté následovala samotná soutěž jednotlivců. Dostali jsme mapu areálu Kaprálova mlýna a soutěžní úkoly jsme plnili na devíti stanovištích. Soutěž obsahovala dva testy, několik "poznávaček vzorků" a další geologické úkoly. Odpoledne jsme se vydali na exkurzi do blízké Ochozské jeskyně, která je jinak veřejnosti nepřístupná. V rozdělení do týmů podle krajů jsme na velký papír vypracovali prezentaci o
tom, co jsme v jeskyni viděli. Náš tým Středočeského kraje byl ve složení Veronika Košťálová, Anna Vávrová, Tereza Pánková a Daniel Slavata. Večerním programem byla přehlídka týmových prezentací následovaná táborákem.
Čtvrtek byl exkurzní den, s odborným komentářem jsme navštívili zajímavé lokality v Moravském krasu. Nejdříve jsme v bývalém lomu hledali zkameněliny, pak jsme navštívili národní přírodní památku Rudické propadání, kde jsme viděli slepé údolí a propadání Jedovnického potoka. Navštívili jsme i známou propast Macochu a Pustý žleb. Večer proběhlo slavností vyhlášení individuální i týmové soutěže. S Verčou jsme získaly krásná umístění: 26. a 29. místo v České republice.
Za organizaci soutěže i veškerý doprovodný program patří organizátorům soutěže velký dík, na celou akci budu moc ráda vzpomínat.

Anna Vávrová (8OB)

Ve dnech od 25. 4. do 28. 4. jsem měla možnost zúčastnit se spolu s Aničkou Vávrovou (8OB) celostátního kola Geologické olympiády. Jsem velice ráda, že jsem mohla být součástí této skvělé akce, neboť celý program byl velice pěkný. Ať už zmíním doprovodné soutěže či samotné testy, které mě mnohdy
zaskočily svou obtížností. Vše se neslo v poklidném duchu a mezi účastníky panovala přátelská atmosféra. Na vzpomínky bohatý byl také terénní výzkum Ochozské jeskyně, kde mnozí z nás sváděli nelehký boj s "cestou necestou" skrz odvodňovací Hostěnický potok nebo vydařený čtvrteční výlet, který byl již "za odměnu".
A i když byl poslední večer poznamenán napětím z vyhlášení výsledků, všichni se mohli radovat z pocitu, že patří mezi jedny z nejlepších mladých geologů v ČR. Rovněž si vážím příležitosti setkat se s úžasnými lidmi, které jsem zde potkala a získala tím nové kamarády. Doufám, že příští rok se budu moci opět podívat do celostátního kola GeO a odnést si tak další krásné zážitky.

Veronika Košťálová (5QB)

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1954.

Absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze se zvláštní specializací na mezinárodní právo.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Závod motorových člunů

11. červenec 1903

Konal se první závod motorových člunů na světě na 13,6 km dlouhé trati Royal Cork Yacht Clubu od sídla klubu v Corku do Glamire v Irsku.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.