Dějepisná soutěž gymnázií - krajské kolo

Dějepisná soutěž gymnázií - krajské kolo

Ve 22 krajích České i Slovenské republiky začalo 5. 4. 2023 v jednom okamžiku 327 tříčlenných týmů řešit stejné úkoly krajského kola XXXI. ročníku dějepisné soutěže gymnázií. Tentokrát soutěžící čekaly otázky a úkoly týkající se evropských dějin v období let 1945-1975 (od zahájení Postupimské konference 17.07.1945 včetně událostí studené války probíhajících v Evropě, do podepsání Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě 1. srpna 1975). Část otázek se týkala také významných kulturních či sportovních událostí, evropských osobností kultury, vědy a sportu.

Krajské kolo pro Středočeský kraj se uskutečnilo v Praze v Hotelu Jalta na Václavském náměstí. Naši školu reprezentovali Tadeáš Brablc, 7MB, Tomáš Mašek, 3A a Madeline Širancová, 3A. 

A jaké dojmy si ze soutěže odnesli?

Dne 5. 4. jsme se vydali na dějepisnou soutěž do Prahy do luxusního hotelu Jalta. Ani jsme si nestihli zopakovat všechna důležitá data a obdrželi jsme zadání, test byl velmi obsáhlý, ale většina otázek byla z témat, která nám byla známá. Trochu jsme se zapotili u otázek ze světa sportu a kultury. Ani jsme se nenadáli a už jsme odkládali po hodině psaní propisky a mohli si užít volno před vyhlášením výsledků. Celkových 99 bodů ze 135 bohužel na stupně vítězů nestačilo, ale i tak nás těší dobrý pocit za umístění v horní části tabulky.

Soutěž se konala v poměrně honosném prostředí Hotelu Jalta na Václavském náměstí. Po příchodu jsme se usadili na svá místa a po posledním opakování pár minut před zahájením soutěže jsme začali psát. Na test jsme měli 1 hodinu, nebyl moc těžký, ale otázky spojené s kulturou a sportem nám dělaly problém. Výsledky jsme se dozvěděli poměrně brzy, skončili jsme na 8. místě z dvaceti. Po přepočítání bodů i před poděbradským gymnáziem, což byl jeden z našich cílů.

Zobrazeno: 896x

Aktuální informace

17.01.2023

Gymnázium BH zveřejňuje inspekční zprávu z komplexní inspekce, která proběhla na konci prosince 2022 a protokol z inspekce.

Významní absolventi

prof. MUDr. Václav Šimon, DrSc.

Prof. Václav Daniel Šimon, DrSc. (*29. 5. 1926), přední český urolog, chirurg, gynekolog, vysokoškolský učitel a akademický pracovník, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

05.09.2023

Tradičně na začátku školního roku dostávají školy souhrnnou zprávu o výsledcích maturitních zkoušek, resp. o výsledcích společné části MZ. Ze zpráv, které školy obdrží, je možné vyčíst nejen výsledky vlastní školy, ale v její tabulkové části je možné nalézt i srovnání s ostatními školami v ČR.

 

 

S hrdostí sdělujeme, že naši maturanti v tomto srovnání obstáli opět na výbornou!

 

celý článek
05.09.2023

Školní rok 2023-2024 zahájen!

Tradičním shromážděním na nádvoří byl zahájen nový školní rok. Setkání tradičně připravil studentský parlament. V jeho průběhu noví studenti prim osmiletého studia a prvního ročníku čtyřletého studia otiskem ruky na svou třídní vlajku stvrdili příslušnost ke škole. Byli představeni noví učitelé a provozní zaměstnanci školy. Na shromáždění přivítali nové studenty ředitel školy Jiří Kuhn a zástupci parlamentu. 

 

celý článek
06.09.2023

Na Zlatou expedici jsme vyrazili opravdu brzy ráno v neděli 3. září. Ve vlaku do Prahy tedy seděli veselí lidé vracející se z nymburského posvícení a pak my - osm nevyspalých spolužáků s obrovskými brašnami na kolech a nadšením, že opravdu jedeme.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.