Bronz z KK Geologické olympiády 2022

Bronz z KK Geologické olympiády 2022

DO GALERIE PŘIDÁNY FOTKY, ORGANIZÁTOŘI NATOČILI O AKCI KRÁTKÝ FILM

I v roce 2019 jsme z místa konání krajského kola Geologické olympiády dovezli do naší školy jednu bronzovou medaili. Minulé dva roky ovšem byly ve znamení online KK a každé srovnání s nimi tak poněkud pokulhává. Držet při poznávačce nerostů, hornin a zkamenělin vzorek přímo v ruce, potěžkat si ho, otáčet s ním, zkusit nějaké vrypy apod., je prostě o něčem jiném, než jen vidět jeho fotku na nějaké počítačové obrazovce. Tak i letos jsme se z Berouna vrátili s jediným medailovým umístěním. A také to bylo v kategorii A, jako před těmi třemi lety, jen osoby a obsazení se proměnily. Letošní třetí místo ve Středočeském kraji patřilo v kat. A Veronice Košťálové (4KB), která byla loni při online soutěži dokonce druhá. Jde ve stopách naší matadorky minulých ročníků Anny Vávrové (7MB), v roce 2019 v kat. A také třetí, v roce 2022 ve středoškolské kat. B na šesté příčce v kraji a s čestným uznáním úspěšné řešitelky KK GeO.

4. dubna 2022 do Berouna dorazila na KK GeO šestičlenná výprava nymburského gymnázia, složená nakonec z pěti postupujících soutěžících z OK a prof. Soukupa jako pedagogického doprovodu. Logistika účastníků nebyla snadná, sjeli a sešli jsme se všichni v podstatě až v Praze, přičemž někteří za sebou už měli třeba i dva přestupy, jízdu jednu stanici náhradní autobusovou dopravou a ještě po objížďce! Těžkosti tohoto druhu ale nejsou mladým geologům a geoložkám překážkou, kvůli soutěži dokážou brzy ráno vstávat a domů se vrátit až před šestou večerní.

Berounské Muzeum Českého krasu bylo v zavírací den soutěžícím i doprovodu plně k dispozici. Soutěžící se podrobili testu a obávané poznávačce, navíc dostali i dvě středočeské regionální geologické otázky. Garant středočeského krajského kola Mgr. Pavel Bokr, muzejní geolog a edukátor, připravil pro účastníky i další zajímavé doplňkové aktivity, jako vlastnoruční hledání zkamenělin v kameništi na muzejním dvoře, rýžování českých granátů z granátonosného písku nebo soubor minerálů a hornin, které lze najít a těžit v populární počítačové hře Minecraft. Opravdu jsme se mohli probírat pazourkem, emeraldem, diamantem, dioritem, granitem, ametystem, čedičem nebo obsidiánem. Chyběly jen některé opravdu autory hry úplně vymyšlené bloky. Na památku na konci dne při vyhlašování byli soutěžící obdarováni krystalem kalcitu a hrníčkem od Města Berouna, které předávala přímo starostka města Berouna, profesí rovněž geoložka.

Výsledková listina KK GeO za naši školu

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body Pořadí
Košťálová Veronika 4KB A 71 3.
Kubálek Filip 2SB A 49  11.
Vávrová Anna 7MB B 69,5 6. (ÚSPĚŠNÝ ŘEŠITEL)
Šubrta Michal

5QA

B 35  11.
Rasocha Hynek

3A

B 34  12.
Vejtruba Matyáš 6XB B

0

odstoupil ze soutěže

 

Děkujeme soutěžícím za reprezentaci školy ve stále ještě nepříliš populární přírodní vědě. Doufáme, že jim náklonnost ke geologii ještě vydrží a všichni se znovu v příštím ročníku pokusí o stejné nebo lepší umístění. Za letošní výkony mohou očekávat jedničky do klasifikace, pochvaly třídního učitele nebo ředitele školy a také na konci roku mimořádná stipendia.

Předmětové komise BIO a ZEM

Aktuální informace

21.06.2022

Vážení učitelé a milí studenti!

27. června v naší škole se bude konat "Den slovanských kultur".

Budete mít možnost ochutnat tradiční rusko-ukrajinské jídlo, například: pelmeně, jablkový piroh a další zajímavé chuťovky.

Odložte na chvíli mobil a zahrajme si hry! Pamatujete si, jak se hrají "Lodě" nebo "Dáma"?  Umíte napodobit zvířata? Poměřte své schopnosti v týmových hrách! Ať vyhraje nejsilnější a nejchytřejší! 

Vzhledem ke zhoršení ekologické situace, prosím vezměte s sebou své talíře a kelímky. Ať tolik neplýtváme jednorázovým nádobím.

Těšíme se na vás a přejeme hezkou zábavu!

21.06.2022

v pondělí 27/6 organizuje studentský parlament od 7:30 do 10:30 hod burzu učebnic ve vestibulu školy.

02.06.2022

Ke dni 31. 5. je odevzdáno 60 zápisových lístků do osmiletého studia a 30 zápisových lístků do čtyřletého studia. Odvolání, kterým nebylo možné vyhovět v rámci odvolání jsou odeslána na KÚ StK.

Významní absolventi

P. Angelik František Fišer, OP

P. Angelik František Fišer, OP (4. 2. 1926-1. 2. 1983), teolog, historik, překladatel Bible, tramp s přezdívkou Rancher a zakladatel RANCHE 7D na úpatí Jedlové v Lužických horách, absolvoval v roce 1948.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

27.05.2022

Letošní bronzovo-stříbrná ceremonie se konala v nádherných prostorách galerie GASK v Kutné Hoře. Na desátou hodinu dopolední, tedy čas, kdy ceremonie začínala, jsme se někteří dopravili vlakem, jiní po vlastní ose a v doprovodu rodičů. Pak už jsme se jen zaregistrovali u vchodu a mohli vstoupit do sálu s již připravenými židlemi, mikrofony. Ale především  s bronzovými a stříbrnými odznaky i certifikáty, které zde na nás už čekaly.

 

celý článek
02.06.2022

Ekokurz 4KA 2022

V ranních hodinách 30. 5. 2022 jsme vlakem vyrazili z nymburského hlavního nádraží do Blanska, odkud jsme soukromým autobusem dojeli do Krásenska na Rychtu, kde jsme se ubytovali. Ještě téhož dne jsme podstoupili zkoušku ohněm, respektive vodou, v té jsme lovili bezobratlé živočichy. Následující den jsme strávili na kolech. Cílem byl Ostrov nad Macochou, vzdálený pouze 7 kilometrů, ale cestou jsme udělali několik zastávek, a tak nám výlet zabral téměř celý den. V Ostrově jsme obdrželi mapu, pomocí které jsme se orientovali při dobrodružné hře. Středu jsme zasvětili pozorování ptáků, hmyzu, pavoukovců, kroužkovců… zkrátka ornitologii a entomologii. Odpoledne jsme věnovali debatování o enviproblémech. Poslední den jsme připravovali závěrečný projekt a bádali v přírodě. Celým programem nás provázela hra Evoluce, jejímž posledním kolem jsme zakončili náš program na Rychtě. Za 4KA děkujeme pí. Weissové a pí. Bursové i lektorům z Krásenska za úžasně připravený program.

Anna Andrejsová, Alice Škochová a Filip Slabý

celý článek
04.06.2022

V týdnu od 30. května do 3. června se studenti biologického semináře třetího ročníku zúčastnili ekologického kurzu. Kurz probíhal formou různých aktivit, které se uskutečnily především v okolí Nymburka. Jak konkrétně si můžete přečíst v následujícím reportu.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu