Zahradní slavnost

Zahradní slavnost

Bylo krásné sobotní odpoledne, blížila se třetí hodina. Obloha byla modrá, slunce svítilo, teploměr vyšplhal nad dvacet stupňů a vůbec to nevypadalo, že je osmého září, spíš tak počátek července. Před zadní brankou na nádvoří nymburského gymnázia se scházeli rodiče s dětmi. Někteří z nich se smáli, jiní měli v obličejích výrazy plné očekávání, možná i trochu nervozity. Všichni byli téměř svátečně oblečeni a v rukou drželi talíře, misky, košíky a krabičky plné sladkostí, jednohubek, ovoce, salátů, chlebíčků a dalších pochutin, jako by šli na dlouho plánovanou návštěvu k rodinným přátelům. Jejich cílem ale nebyl obývací pokoj ani zahrádka u známých, ale nymburské gymnázium, přesněji zahradní slavnost, kterou právě tuto sobotu uspořádalo Rodičovské sdružení Gymnázia Nymburk (RSG).

Členové, popravdě většinou členky RSG, z nichž každá zastupuje ve sdružení jednu třídu, se rozhodly, že letos nastartují novou tradici. To, co je v některých anglosaských státech běžné, u nás ale zatím spíš netypické. Setkávání rodičů, studentů a vyučujících na různých akcích. Po úspěchu prvního ročníku školního plesu přišel nový nápad: neformální setkání všech na nádvoří gymnázia. A cíl? Poznat se, popovídat si, zasmát se, domluvit další aktivity. Vždyť mnoho rodičů ještě po letech studia svého potomka na gymnáziu neví, jak vypadají a jací vůbec jsou někteří vyučující, kteří dítko vzdělávají. Paní profesorky a páni profesoři zase v běhu školních dní nemají dost času na neformální popovídání si s rodiči svých žáků. Rodiče často znají rodiny spolužáků svých dětí jenom z vyprávění potomků…

V sobotu 8. září všichni, kteří přijali pozvání Rodičovského sdružení, dostali možnost poznat ostatní, jejich názory, promluvit si o dětech, o jejich budoucnosti. Vždyť všem nám jde nakonec o totéž, aby byly naše děti dobře připraveny do života.

Zahradní slavnost navštívily téměř dvě stovky účastníků. Hned u vchodu každý obdržel barevný lísteček, který mu studentky připevnily na oblečení a napsaly na něj jeho jméno. Barva cedulky měla svůj význam během odpoledne při zajímavé komunikační hře, kterou připravila paní profesorka Trtíková. Po „ocedulkování“ příchozí rodiny odložily přinesené pochutiny na školní lavice upravené tentokrát do tvaru rautové tabule a většinou se zapojily do přátelských rozhovorů, které se odehrávaly po celé ploše nádvoří.

Formalit mnoho nebylo: přítomné nejprve přivítala za RSG paní Jana Follerová, potom krátce promluvil a celou akci i do budoucna podpořil pan ředitel Jiří Kuhn, pár slov pronesla i zástupkyně studentského parlamentu Zuzana Zadražilová. Potom už se všichni jen bavili a ochutnávali dobroty, které maminky přinesly. O hudební podbarvení celé akce se postarala skupina studentů - dýdžejů, kteří do mainstreamových melodií odvážně propašovávali náznaky punku a rocku. Každé z přítomných dětí také obdrželo jednu „bianco“ jedničku s hvězdičkou, kterou si může uplatnit v některém z předmětů až do konce října 2012.

Co říci závěrem? První zahradní slavnost se vydařila, alespoň podle vyjádření zúčastněných. Ten, kdo nemohl nebo se nechtěl přijít podívat, je již dnes srdečně zván na další podobná setkání přátel gymnázia.

 

Roman Fiala, rodič

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Půl století působil na nejvyšší úrovni střídavě jako hráč a trenér basketbalu a jako expert při OSN.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel F. J. Studnička

21. únor 1903

F. J. Studnička – vysokoškolský profesor na pražské technice a univerzitě – byl autorem základní práce O determinantech, třísvazkové Vyšší matematiky a dalších děl.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.