On lit, on chante, on fête Noël

On lit, on chante, on fête Noël

Tak máme za sebou již osm setkání mladých francouzských čtenářů…

V pondělí 16. prosince jsme měli další Literární kavárnu, tentokrát za účasti Florence Saint-Ygnan z francouzské ambasády. Celá Literární kavárna se nesla ve Vánočním duchu. Na začátek jsme předvedli výstup, se kterým jsme vystupovali na Vánoční akademii. Potom jsme zopakovali pár vánočních slovíček a pak jsme si všichni sedli doprostřed učebny a zazpívali jsme si některé francouzské koledy.

Petr Pavlíček, 3TA

V pondělí 16. prosince se uskutečnila další literární kavárna s Danièle Geffroy, a mimořádně také s návštěvou z francouzské ambasády, paní Florence Saint-Ygnan. A protože je poslední týden školy, nesla se tato hodina ve vánočním duchu – zpívali jsme francouzské koledy, naučili se francouzskou verzi Tří králů a dokonce dostali dárečky. Po celou dobu panovala uvolněná nálada a myslím, že si všichni hodinu užili a brali jí jako příjemné vytrhnutí od studia.

Eliška Hradilová, 6XA

Dnes 16. prosince proběhla poslední Literární kavárna před Vánoci. Takže jsme logicky měli tak zvanou Vánoční hodinu. A ještě k tomu na hodině nebyla jen naše třída s Danielou, ale navštívila nás ještě Florence Saint-Ygnan, jazyková atašé z francouzské ambasády. Do hodiny se zapojila nikoliv jako další vyučující, ale jako vzorný a aktivní student. Během hodiny jsme ochutnali cukroví od Světlany, které chutnalo jako oslazené hranolky, ale hlavně jsme si oprašovali typická vánoční slovíčka, jako třeba le sapin, la boule nebo l’ange. Když jsme si dostatečně oprášili slovíčka, tak jsme se vrhli na koledy. Hodinu jsme zakončili nejslavnější francouzskou koledou – Petit papa Noël.

JOYEUX NOËL !!!

Sára Vandasová, 4KA

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Volební právo v Austrálii

17. prosinec 1903

Parlamentních voleb v Austrálii se poprvé účastnily i ženy.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu