Mezinárodní dny Frankofonie

Mezinárodní dny Frankofonie

Aktivní spolupráce naší školy s francouzskou ambasádou, Francouzským institutem v Praze, Francouzskou aliancí v Pardubicích a dalšími frankofonními subjekty nadále pokračuje. V současné době je v plném proudu festival Mezinárodní dny Frankofonie, během kterých mají všichni frankofilové možnost poznat frankofonní kulturu. I naši studenti měli možnost ochutnávky…

V úterý 4. března jsme ve škole přivítali ředitelku Francouzské aliance, která přijela úspěšným studentům předat certifikáty DELF, ale zároveň si pro francouzštináře z kvarty připravila netradiční aktivitu na vypilování francouzské výslovnosti.

Máme také štěstí, že je naše škola zařazena do turné tuniského spisovatele Yame Manaie, který přijede již tento pátek, 21. března. Jelikož je to pro nás vzácná příležitost a dílo Yamen Manaie u nás není zatím příliš známé, setkali se zájemci nejprve se zástupkyní francouzské ambasády paní Florence Saint-Ygnan, která turné zaštiťuje, a ředitelkou edice frankofonní literatury pro školy nakladatelství Didier, paní Myriam Louviot, jež představila osobnost tohoto tuniského spisovatele.

Přečtěte si krátký postřeh Terezy Pěničkové z 5QA:

V pátek 14. března, během třetí a čtvrté vyučovací hodiny, se skupina francouzštinářů z kvarty, kvinty, sexty a septimy zúčastnila přednášky věnované úspěšnému tuniskému spisovateli Yamenu Manaiovi a jeho knize La Marche d’incertitude. Představení se ujaly dvě milé a velmi sympatické dámy zastupující francouzské nakladatelství Didier a francouzskou ambasádu.

Stěžejním tématem celé besedy byla otázka souvislosti osudu a lásky (francouzsky le hazard et l’amour), protože právě na to se Yamen Manai zaměřuje ve své knize. Po krátkém úvodu do spisovatelova života a tvorby jsme si společně přiblížili děj a hlavní postavy a pokoušeli jsme si obhájit své názory, zda se dá životní osud zvrátit a jakou roli v něm hraje láska.

Na závěr jsme si i my sami vyzkoušeli vytvořit krátký text. Na prázdné listy každý z nás napsal větu, jak jinak než s využitím slov osud a láska, a poslal papír dál. Postupně jsme tedy sestavili příběhy a úvahy. Názory každého z nás se lišili a při hlasitém čtení našich výtvorů jsme se někdy opravdu pobavili.

Mě osobně se páteční setkání moc líbilo. Jsem ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit a už se opravdu těším, až tento pátek budu moct poznat Yamena Manaie a zeptat se ho, jaký je jeho názor na lásku a osud.

Aktuální informace

15.09.2021

ve čtvrtek 23/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo

Významní absolventi

prof. MUDr. Václav Šimon, DrSc.

Prof. Václav Daniel Šimon, DrSc. (*29. 5. 1926), přední český urolog, chirurg, gynekolog, vysokoškolský učitel a akademický pracovník, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Josef Augusta

17. březen 1903

Narodil se Josef Augusta (†4. 2. 1968), český paleontolog. Spolu se Z. Burianem vytvořil paleontologické rekonstrukce velice populární v ČSR i zahraničí.

Nejčtenější

02.09.2021

Ve středu 1. září jsme zahájili nový školní rok. Všichni si jistě přejeme, aby proběhl bez zásadních omezení a po roce a půl se tak vrátí vše víceméně do normálu. Ředitel školy se svými zástupci přišli povzbudit nové studenty prim a 1A a přivítat je ve škole. Bylo vidět, že se všichni na novou školu těší, i když obavy a respekt, které se zračily v obličejích některých z nich, byly patrné…

 

Škola si pro nový školní rok zvolila motto, jehož autorem je Kryštof Kolumbus: Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu. Motto je jasnou výzvou pro učitele i pro studenty k aktivitě, odvaze a hledání nových cest. Takže dobrý vítr do plachet a vzhůru k novým obzorům!

celý článek
21.08.2021

Tadeáš Ďurčanský (budoucí 7MB), náš další stážista v Otevřené vědě 2021, byl zmíněn na jejím Facebooku v souvislosti s řešením problematiky ladění bílého světla, kterým se společně s dalšími dvěma kolegy z jiných středních škol letos zabývá na Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i.

celý článek
08.09.2021

Je už tisíciletí známým faktem, že nejlepší pohled na svět je z koňského hřbetu, na čemž jsme se rozhodly stavět naši expedici i my. Po dlouhém dohadování, domlouvání, vymýšlení, plánování a předělávání se totiž uskutečnila naše koňská zlatá dofácká expedice, kterou od počátku provázelo mnoho nesnází. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu