Londýn 2017

Londýn 2017

V neděli 26. 2. se u nymburského gymnázia sešlo na téměř 40 studentů především z vyššího gymnázia, aby se společně vydali na několikadenní výlet do Anglie. Celá akce odstartovala kolem 16. hodiny, kdy jsme vyjeli od gymnázia, zanedlouho přibrali zbytek účastníků v Lysé nad Labem a směřovali k hranicím.

Po krátkém občerstvení následoval noční přejezd Německa a ráno již zhruba hodinová cesta trajektem, kterou komplikovalo větrné počasí, s čímž byly spojené lehké nevolnosti některých z nás. Po příjezdu do Anglie nás čekal krátký přejezd do Canterbury, kde jsme navštívili místní katedrálu a absolvovali první oběd po anglicku. Kolem druhé hodiny jsme dorazili do našeho hotelu, kde jsme se rychle ubytovali ve skromných pokojích, následně jsme byli rozřazeni do tří skupin a již v těchto skupinkách jsme se vydali na první obhlídku okolí, konkrétně Hyde Parku. Po procházce jsme měli možnost se dle libosti navečeřet na nedaleké Queensway.

V úterý ráno jsme se společně nasnídali v hotelu a ve skupinách se vydali do víru velkoměsta. Cílem konkrétně naší skupiny byl Buckinghamský palác, kde se nám podařilo spatřit samotnou královnu Alžbětu II. jedoucí z paláce! To bych osobně zařadila mezi nejlepší zážitky celého výletu. Ačkoliv tento zážitek již nemohl být překonán, i zbylý program byl nabitý informacemi a zajímavými místy - Big Ben, Trafalgar Square, jedna z největších zastřešených tržnic Covent Garden či noční pohled na Tower a Tower Bridge. Do hotelu jsme se vraceli stejně jako jsme ho opouštěli - dvoupatrovým autobusem, v němž jsme si samozřejmě nenechali ujít výhled z vrchního podlaží.

Ve středu se naše skupina po výtečné snídani opět sešla na obvyklém místě v obvyklý čas - na rohu před hotelem, odkud jsme vyrazili na metro s cílem dostat se k St. Paul's Cathedral. Po návštěvě této dechberoucí stavby se nikdo nemohl divit princezně Dianě a jejímu přání provdat se právě zde. Přestože z důvodu začátku křesťanských svátků byla katedrála z velké části pro veřejnost uzavřena, zpřístupněná část v nás rozhodně zanechala velký zážitek a obdiv ke krásám jejího umění. Naše cesta pokračovala po Millenium Bridge, místními přezdívaným také jako „The Wobbly Bridge“, k přestavěné továrně na muzeum moderního umění Tate Modern. Muzeum nepotěšilo jen milovníky umění, ale vyhlídka z desátého patra uchvátila každého návštěvníka. Rychlá historická zastávka u Shakespeare's Globe (Shakespearovo divadlo) přes první most postavený přes Temži k Monumentu, připomínající velký londýnský požár, nás zavedla až k Toweru a Tower Bridge. Navzdory pro někoho možná odstrašující části prosklené podlahy mostu, ve výšce 42 metrů nad Temží, si výstavu největších mostů světa nenechal téměř nikdo ze skupiny ujít. Odpoledne bylo zakončeno přemístěním se metrem na Oxford Street, kde jsme měli rozchod. Po dalším dlouhém dnu následoval návrat do hotelu a načerpání sil na poslední den a cestu domů.

Čtvrtek začal opět snídaní a novým rozdělením do skupin podle přání každého jednotlivce. Na výběr jsme měli tři muzea vědy, návrat do Tate a muzeum Madame Tussaud's. I přesto, že již nezbyl čas na London Eye a nebo pro ty, kteří nebyli v Greenwich Park, nenavštívili observatoř a nestoupli si na nultý poledník, myslím, že každému se líbila jejich poslední zastávka v Londýně. Obědem, nákupy na cestu a posledním dobalení věcí jsme se rozloučili s hotelem a vyrazili na cestu do Doveru, abychom stihli trajekt. Plavba trajektem byla mnohem klidnější než při příjezdu do Anglie, i když o něco delší. Dorazili jsme do Francie, a pak hurá směr Nymburk, kam jsme přijeli v pátek kolem druhé hodiny odpolední.

Velký dík patří řidičům autobusu, kteří nás po vyčerpávajících cestách do Anglie a zpět dovezli v bezpečí domů.

Nemůžeme zapomenout ani na paní prof. Vlachovou, prof. Miškovskou, prof. Rosůkovou a pana profesora Otradovského, kteří nám po celý pobyt v Londýně dělali zkušené a velmi znalé průvodce.

Anna Václavková a Tereza Brucknerová, 6XB

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

07.10.2021

Beseda s významnou absolventkou školy se uskuteční ve čtvrtek 21. října 2021 od 18 hodinPodrobnosti

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Začaly vycházet Ľudové noviny

2. leden 1903

V Martině začaly vycházet Ľudové noviny (zprvu třikrát týdně), 

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
26.09.2021

Ve čtvrtek 23.9.2021 se do Prahy vypravili i naši francouzštináři z obou septim. Jejich návštěva měla několik cílů. 

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu